Biuro projektowe EKOBUD
e-mail ikona

biuro@ekobud.net.pl

godziny otwarcia ikona

Pn - Pt 7:00 - 15:00

menu ikona

Aktualności

Budowa basenu zewnętrznego

Przydomowy basen ogrodowy to w ostatnich latach chętnie wykorzystywana opcja – taki basen nie tylko podniesie estetykę działki, ale też realnie wpłynie na jej wartość!

Przydomowy basen ogrodowy to w ostatnich latach chętnie wykorzystywana opcja – taki basen nie tylko podniesie estetykę działki, ale też realnie wpłynie na jej wartość! Budowa basenów ogrodowych to zagadnienie, które powinniśmy oddać w ręce profesjonalistów. Ile kosztuje projekt budowy basenu przy domu? Czy wykonanie basenu przydomowego wiąże się z dodatkowymi kosztami, niż sama jego budowa?

Budowa basenów ogrodowych

Własny, przydomowy basen to niewątpliwie powód do dumy – pozwoli on na ochłodę w gorące, letnie dni, a większe baseny możemy wykorzystywać do codziennych treningów czy gimnastyki w wodzie. Budowa basenów ogrodowych w Polsce zyskuje na popularności – ile kosztuje projekt budowy basenu?

Okazuje się, że cena basenu nie zależy wyłącznie od jego rozmiarów, ale przede wszystkim od zastosowanych materiałów oraz tego, jakie dodatki wybierzemy. Szacuje się, że sam basen o średniej wielkości to koszt ok. 40 tysięcy złotych – warto jednak pamiętać, że cena ta nie obejmuje licznych udogodnień, takich jak zadaszenie czy dodatkowe natryski. Nie mniej ważne jest również ogrzewanie.

Projekt budowy basenu – co jest ważne?

Kiedy decyzja o budowie basenu ogrodowego zapadnie konieczne jest nie tylko znalezienie wykonawcy, ale i określenie miejsca, gdzie ten basen ma się znajdować. Samo wybranie miejsca to dopiero wierzchołek góry lodowej – firmy budowlane muszą określić jakość i położenie gruntów. Jednym z poruszanych tematów powinno być to, czy budowa niecki basenowej nie spowoduje zawilgocenia u naszych sąsiadów. Problemem są wody gruntowe – ich stosunkowo wysokie położenie sprawia, że wykonanie basenu w wybranym przez nas miejscu będzie niemożliwe. W tej sytuacji rozwiązaniem może być płytszy dół i podwyższenie, który zwiększy głębokość niecki. Warto również wybrać odpowiednie miejsce, najlepiej po południowej stronie domu, gdzie w okresie lata woda będzie samoczynnie się grzać, a my zaoszczędzimy na dogrzewaniu.

Co z pozwoleniami? Po wybraniu miejsca na wykonanie basenu oraz określenia jakości gruntu musimy zadbać o pozwolenia na budowę – jest ono konieczne, kiedy powierzchnia basenu przekracza 30m2. Jeśli nasz basen jest mniejszy, konieczne jest złożenie powiadomienia o budowie i odczekanie 30 dni na ewentualne wnioski i zastrzeżenia ze strony urzędu gminy. Wnioskując o pozwolenie pamiętajmy, że w dokumentacji powinien znaleźć się dowód o prawie do dysponowania gruntem.

Koszt budowy basenu przydomowego

Jednym z podstawowych wyborów warunkujących koszt budowy basenu przy domu jest wybranie rodzaju niecki. Do wyboru mamy niecki marmurowe, betonowe lub żelbetonowe, niecki ze stali szlachetnej lub aluminium. Chcąc, by nasz basen prezentował się estetycznie musimy uwzględnić nie tylko materiały, ale i otoczenie basenu. Tu możliwości jest sporo: inwestorzy wybierają elegancką trawę, ale również podesty z naturalnych desek drewnianych, podłoże wykonane z mat antypoślizgowych. Dodatkowe koszty w przypadku basenu to elementy w projekcie budowy basenutakie jak drabinki czy trampoliny, ale również filtry do wody, chemia basenowa. W koszty wliczamy również cenę ewentualnego ogrzewania.

Powrót