Biuro projektowe EKOBUD
e-mail ikona

biuro@ekobud.net.pl

godziny otwarcia ikona

Pn - Pt 7:00 - 15:00

menu ikona

Aktualności

Budynek pod przedszkole

Czy budowa przedszkola wymaga specjalnych projektów? Czy projekt budynku przedszkola powinien posiadać konkretne cechy?

Tworzenie projektów użyteczności publicznej to nie lada wyzwanie – architekci muszą uwzględnić nie tylko realne potrzeby użytkowników takich budynków, ale i infrastrukturę wokół, włączając w to wygląd okolicy i dopasowując budynek do istniejącej już zabudowy. Szczególnie trudnym zadaniem może być… budynek pod przedszkole! Czy budowa przedszkola wymaga specjalnych projektów? Czy projekt budynku przedszkola powinien posiadać konkretne cechy?

Projekt budynku przedszkola

Przedszkole to wyjątkowa placówka oświatowa – w jej wnętrzu dzieci mają czuć się bezpiecznie, komfortowo, a jej pracownicy powinni mieć zapewnione wszelkie wygody. Projekt budynku przedszkola obejmuje zazwyczaj nie tylko samą bryłę, ale również otoczenie – projekty przedszkoli uwzględniają również place zabawy czy tereny zielone włączone do przedszkola. Czy możliwe jest stworzenie projektu funkcjonalnego, zapewniającego komfort, a jednocześnie nowoczesnego i ciekawego? Zdecydowanie tak! Budowa przedszkola to ciekawe wyzwanie dla architektów!

Projekty przedszkoli – co jest ważne?

Każdy rodzic pragnie, aby jego dziecko dorastało i mogło uczyć się w komfortowym otoczeniu. Współcześnie architekci i biura projektowe przykładają wiele uwagi do projektów budynków przedszkoli. Takie budowle mają być komfortowe, ale i inspirujące, nie mogą stwarzać barier architektonicznych dla dzieci (również tych niepełnosprawnych), być przystosowane do potrzeb personelu. Podczas budowy przedszkola ważne jest również zagospodarowanie przestrzeni niezbędnych do stworzenia kuchni, jadalni, pomieszczeń socjalnych. Istotne są wszystkie kwestie związane z rozmieszczeniem pomieszczeń: organizacja budynku powinna być intuicyjna, aby dzieci mogły bez trudu trafić zarówno do sal, jak i szatni czy toalety. Pamiętajmy, że użytkownikami budynku przedszkola są również sami rodzice, którzy będą dziecko przyprowadzać i odbierać z placówki. Warto zadbać o udogodnienia architektoniczne również dla nich, np. uwzględnić w projekcie przedszkola parking.

Budowa przedszkola – ważne są detale!

Projekty przedszkoli nie mogą być nudne i sztampowe. Czerpiąc ze światowych wzorców i stosując się do propozycji i uwag zleceniodawców architekci powinni tworzyć przestrzenie i budynki z myślą o ich użytkownikach, ale i użyteczności w przestrzeni publicznej. W przypadku projektów budynków przedszkoli ważne są nie tylko same sale i infrastruktura budynku, ale i bezpieczna przestrzeń wokół przedszkola – najczęściej teren ten przeznaczony jest na plac zabaw czy miejsce do nauki również na świeżym powietrzu. Zaprojektowanie ciekawej strefy zabaw na świeżym powietrzu to wyzwanie, ale i doskonała zabawa dla architekta! Projektując przedszkola pamiętać należy o komforcie najmłodszych: odpowiednie oświetlenie zapewnią duże okna, dzięki którym do wnętrza wpadnie więcej światła. Istotne są również udogodnienia takie jak schody – podczas projektowania musimy pamiętać o tym, aby były one dostosowane do małych użytkowników.

Powrót