Biuro projektowe EKOBUD
e-mail ikona

biuro@ekobud.net.pl

godziny otwarcia ikona

Pn - Pt 7:00 - 15:00

menu ikona

Aktualności

Cena projektu instalacji elektrycznej

Stworzenie projektu instalacji elektrycznej nie jest już wymagane przez zasady prawa budowlanego – nowelizacja w tej sprawie pojawiła się po roku 2015

Stworzenie projektu instalacji elektrycznej nie jest już wymagane przez zasady prawa budowlanego – nowelizacja w tej sprawie pojawiła się po roku 2015. Mimo tego wielu prywatnych inwestorów, w tym większość osób budujących własne domy decyduje się na stworzenie takiego projektu. Dlaczego? Czy projekt instalacji elektrycznej jest konieczny? Jaki jest koszt projektu instalacji elektrycznej i kto może go dla nas wykonać? Od czego zależy wycena projektu instalacji elektrycznej?

Czym jest projekt instalacji elektrycznej i go może go dla nas stworzyć?

Projekt instalacji elektrycznej to nic innego jak dokument zawierający schematy i plany związane z siecią elektryczną danego budynku. Projekt opisuje parametry i rozwiązania sieciowe rekomendowane dla tego konkretnego budynku, może też zawierać wskazówki dotyczące konkretnego rodzaju materiałów do wykorzystania przy realizacji projektu. Projekt tworzony jest z uwzględnieniem okolicznej sieci elektronicznej – projektant dba o to, aby sieć domowa była w jak najmniejszym stopniu przeciążana i aby nie była narażona na skoki napięcia. Plan instalacji elektrycznej zawiera informacje o rozmieszczeniu gniazdek elektrycznych, punktów światła, jak również puszki, tras układania przewodów elektrycznych. Co ważne: projekt instalacji elektrycznej dla danego domu może zawierać nie tylko sieć domową wewnętrzną, ale również sieć poprowadzoną po działce, aby możliwe stało się wykorzystanie oświetlenia przed drzwiami wejściowymi, oświetlenia przy garażu czy zastosowania elektrycznych bram wjazdowych.

Wycena projektu instalacji elektrycznej

Decydując się na stworzenie projektu instalacji elektrycznej konieczne jest zatrudnienie elektryka posiadającego odpowiednie uprawnienia. Wiele osób zastanawia się, ile kosztuje projekt instalacji elektrycznej domu – pamiętajmy, że nie ma jednej odpowiedzi. Wycena projektu instalacji elektrycznej rozpoczyna się od ustalenia wielkości domu – zazwyczaj ceny za wszelkie projekty wylicza się od powierzchni poniżej 100 metrów kwadratowych i powyżej tej wartości. Im większa ilość metrów kwadratowych domu, tym relatywnie niższa cena za metr kwadratowy samego projektu. Wycena projektu instalacji elektrycznej w dużej mierze zależy również od tego, w jaki sposób sieć elektryczna będzie wykorzystywana. Im bardziej skomplikowany system elektryczny i potrzeby inwestora, tym koszt projektu instalacji elektrycznej będzie wyższy. Okazuje się również, że cena takiego projektu może być zależna… od miejsca. W dużych miastach zapłacimy więcej za zaprojektowanie sieci elektrycznej.

Ile kosztuje projekt instalacji elektrycznej domu?

Jak wspomnieliśmy wyżej koszt projektu instalacji elektrycznej wynika z kilku czynników. Warto również wspomnieć, że znacznie tańszy będzie projekt, w którym to projektant sam proponuje umiejscowienie gniazdek i przebieg konkretnych kabli. W takich sytuacjach, w przypadku domu do 100-150 metrów kwadratowych koszt projektu to ok. 700-1000 złotych. Cena zacznie rosnąć, kiedy inwestor postanowi samodzielnie (lub wespół z architektem wnętrz) określić, gdzie mają znajdować się konkretne gniazdka czy punkty świetlne. Zastanawiając się, ile kosztuje projekt instalacji elektrycznej domu warto również dodać, że wszelkie skomplikowane rozwiązania będą podnosiły cenę projektu.

Czy warto ponieść koszt projektu instalacji elektrycznej?

Stworzenie projektu instalacji elektrycznej na zamówienie to niezwykle powszechne zjawisko. Inwestorzy zdają sobie sprawę, jak istotne może być to zagadnienie przede wszystkim z punktu widzenia bezpieczeństwa budynku i domowników. Poprzez stworzenie projektu instalacji możemy również zadecydować o tym, jak i gdzie umieszczone zostaną punkty światła czy gniazdka – pozwoli to na lepsze zaaranżowanie domu zgodnie z naszymi oczekiwaniami i potrzebami. Zastanawiając się więc ile kosztuje projekt instalacji elektrycznej domu warto rozważyć również wszelkie profity wynikające z jego stworzenia.

Powrót