Biuro projektowe EKOBUD
e-mail ikona

biuro@ekobud.net.pl

godziny otwarcia ikona

Pn - Pt 7:00 - 15:00

menu ikona

Aktualności

Cena projektu instalacji sanitarnych

Inwestycja, jaką jest wybudowanie prywatnego domu, bloku czy budynków użyteczności publicznej zawsze wymaga od inwestorów olbrzymiej skrupulatności i cierpliwości.

Inwestycja, jaką jest wybudowanie prywatnego domu, bloku czy budynków użyteczności publicznej zawsze wymaga od inwestorów olbrzymiej skrupulatności i cierpliwości. Już od momentu rozpoczęcia starań o możliwość budowy musimy liczyć się z wieloma przeszkodami, które pojawią się na naszej drodze. Bez względu na to, co budujemy, musimy pamiętać o podstawowych elementach i instalacjach, które pozwolą na wygodne korzystanie z budynku. Jednymi z najważniejszych są instalacje sanitarne. Jak kształtują się ceny usług projektowych? Czy wycena projektu instalacji sanitarnych będzie różniła się w zależności od przeznaczenia budynku? Jakie są dzisiaj ceny projektów instalacji sanitarnych i jak się je wylicza?

Ceny usług projektowych

Decydując się na kupno projektu – bez względu na to czy będzie to projekt domu, innego budynku użyteczności publicznej, projekt instalacji sanitarnej czy gazowej – ceny będą kształtować się różnorodnie. Podstawą jest oczywiście to, że dany projekt – w przypadku np. domów jednorodzinnych – wybrany jest z gotowej puli projektów czy też jest on tworzony od podstaw. W drugim przypadku oczywiście cena będzie znacznie wyższa. W przypadku instalacji sanitarnych ceny usług projektowych uzależnione są przede wszystkim od rodzaju i przeznaczenia budynku.

Wycena projektu instalacji sanitarnych – od czego zależy?

Podstawowym wyznacznikiem wyceny projektu instalacji sanitarnych jest oczywiście powierzchnia danego budynku. W przypadku domów jednorodzinnych (zarówno w zabudowie klasycznej, jak i drewnianej czy pasywnej) ceny kształtują się od 1400 zł netto dla powierzchni do 100 metrów kwadratowych. Im wyższy metraż domu, tym cena jest niższa w przeliczeniu na metr kwadratowy. Warto jednak mieć na uwadze, że każdy projekt wymaga indywidualnego podejścia, dlatego cenniki nie powinny być traktowane na sztywno. Jakie elementy wchodzą w wycenę projektu instalacji sanitarnej?

Co zawiera się w cenie projektów instalacji sanitarnych?

Zasadniczo w zakres projektu instalacji sanitarnej wchodzą elementy takie jak instalacja wodociągowo-kanalizacyjna, zbiornik bezodpływowy lub też przydomowa oczyszczalnia ścieków. Niezwykle ważnym elementem takiego projektu jest instalacja kanalizacji deszczowej oraz sposób jej gospodarowania – w tym celu tworzone są studnie chłonne, skrzynki rozsączające. Cena projektów instalacji sanitarnej zawiera również planowaną instalację systemów grzewczych – będą to grzejniki, ogrzewanie podłogowe, kotłownie. Projekt instalacji sanitarnych obejmuje również instalacje gazowe oraz instalacje z pompą ciepła. Projekt to jednak nie tylko same rysunki techniczne, ale też charakterystyka energetyczna budynku, która pozwala na określenie słabych stron budowli związanych z uciekaniem ciepła. Charakterystyka pozwala na wskazanie błędów budowlanych, jak również na ich poprawienie. Chcąc włączyć w projekt instalacje klimatyzacji, centralny odkurzacz czy też odzyskiwania ciepła musimy liczyć się z dodatkowymi kosztami i wzrostem ceny usługi projektowej.

Prawidłowo wykonany projekt instalacji sanitarnych – dlaczego jest tak ważny?

Przygotowując się do wyboru projektanta instalacji sanitarnych musimy być niezwykle czujni. Nieprawidłowo wykonana instalacja nie tylko będzie budzić zastrzeżenia osób tworzących odbiór techniczny domu, ale może też w przyszłości być źródłem olbrzymich problemów, co pociągnie za sobą dodatkowe koszty. Źle zaprojektowany system wodno-kanalizacyjny może stanowić problem ze stworzeniem funkcjonalnych łazienek, ale też powodować ich wadliwe działanie. Źle zaprojektowana instalacja oczyszczalni ścieków sprawi, że nieczystości nie tylko nie będą magazynowane w przeznaczonym do tego miejscu, ale też mogą stanowić zagrożenie dla otoczenia. Szukając projektanta instalacji sanitarnych zwracajmy uwagę nie tylko na cenę projektów instalacji sanitarnej, ale też na doświadczenie wykonawcy – warto również szukać specjalistów z polecenia.

Powrót