
Inwestycja, jaką jest wybudowanie prywatnego domu, bloku czy budynków użyteczności publicznej zawsze wymaga od inwestorów olbrzymiej skrupulatności i cierpliwości.
Inwestycja, jaką jest wybudowanie prywatnego domu, bloku czy budynków użyteczności publicznej zawsze wymaga od inwestorów olbrzymiej skrupulatności i cierpliwości. Już od momentu rozpoczęcia starań o możliwość budowy musimy liczyć się z wieloma przeszkodami, które pojawią się na naszej drodze. Bez względu na to, co budujemy, musimy pamiętać o podstawowych elementach i instalacjach, które pozwolą na wygodne korzystanie z budynku. Jednymi z najważniejszych są instalacje sanitarne. Jak kształtują się ceny usług projektowych? Czy wycena projektu instalacji sanitarnych będzie różniła się w zależności od przeznaczenia budynku? Jakie są dzisiaj ceny projektów instalacji sanitarnych i jak się je wylicza?
Decydując się na kupno projektu – bez względu na to czy będzie to projekt domu, innego budynku użyteczności publicznej, projekt instalacji sanitarnej czy gazowej – ceny będą kształtować się różnorodnie. Podstawą jest oczywiście to, że dany projekt – w przypadku np. domów jednorodzinnych – wybrany jest z gotowej puli projektów czy też jest on tworzony od podstaw. W drugim przypadku oczywiście cena będzie znacznie wyższa. W przypadku instalacji sanitarnych ceny usług projektowych uzależnione są przede wszystkim od rodzaju i przeznaczenia budynku.
Podstawowym wyznacznikiem wyceny projektu instalacji sanitarnych jest oczywiście powierzchnia danego budynku. W przypadku domów jednorodzinnych (zarówno w zabudowie klasycznej, jak i drewnianej czy pasywnej) ceny kształtują się od 1400 zł netto dla powierzchni do 100 metrów kwadratowych. Im wyższy metraż domu, tym cena jest niższa w przeliczeniu na metr kwadratowy. Warto jednak mieć na uwadze, że każdy projekt wymaga indywidualnego podejścia, dlatego cenniki nie powinny być traktowane na sztywno. Jakie elementy wchodzą w wycenę projektu instalacji sanitarnej?
Zasadniczo w zakres projektu instalacji sanitarnej wchodzą elementy takie jak instalacja wodociągowo-kanalizacyjna, zbiornik bezodpływowy lub też przydomowa oczyszczalnia ścieków. Niezwykle ważnym elementem takiego projektu jest instalacja kanalizacji deszczowej oraz sposób jej gospodarowania – w tym celu tworzone są studnie chłonne, skrzynki rozsączające. Cena projektów instalacji sanitarnej zawiera również planowaną instalację systemów grzewczych – będą to grzejniki, ogrzewanie podłogowe, kotłownie. Projekt instalacji sanitarnych obejmuje również instalacje gazowe oraz instalacje z pompą ciepła. Projekt to jednak nie tylko same rysunki techniczne, ale też charakterystyka energetyczna budynku, która pozwala na określenie słabych stron budowli związanych z uciekaniem ciepła. Charakterystyka pozwala na wskazanie błędów budowlanych, jak również na ich poprawienie. Chcąc włączyć w projekt instalacje klimatyzacji, centralny odkurzacz czy też odzyskiwania ciepła musimy liczyć się z dodatkowymi kosztami i wzrostem ceny usługi projektowej.
Prawidłowo wykonany projekt instalacji sanitarnych – dlaczego jest tak ważny?Przygotowując się do wyboru projektanta instalacji sanitarnych musimy być niezwykle czujni. Nieprawidłowo wykonana instalacja nie tylko będzie budzić zastrzeżenia osób tworzących odbiór techniczny domu, ale może też w przyszłości być źródłem olbrzymich problemów, co pociągnie za sobą dodatkowe koszty. Źle zaprojektowany system wodno-kanalizacyjny może stanowić problem ze stworzeniem funkcjonalnych łazienek, ale też powodować ich wadliwe działanie. Źle zaprojektowana instalacja oczyszczalni ścieków sprawi, że nieczystości nie tylko nie będą magazynowane w przeznaczonym do tego miejscu, ale też mogą stanowić zagrożenie dla otoczenia. Szukając projektanta instalacji sanitarnych zwracajmy uwagę nie tylko na cenę projektów instalacji sanitarnej, ale też na doświadczenie wykonawcy – warto również szukać specjalistów z polecenia.