Biuro projektowe EKOBUD
e-mail ikona

biuro@ekobud.net.pl

godziny otwarcia ikona

Pn - Pt 7:00 - 15:00

menu ikona

Aktualności

Charakterystyka energetyczna budynku

Decydując się na budowę własnego domu warto zainteresować się tematem, jakim jest charakterystyka energetyczna budynku mieszkalnego.

Charakterystyka energetyczna budynku

Decydując się na budowę własnego domu warto zainteresować się tematem, jakim jest charakterystyka energetyczna budynku mieszkalnego. Co to jest charakterystyka energetyczna budynku? Kto może stworzyć dla nas taki dokument? I najważniejsze: czy świadectwo charakterystyki energetycznej budynku jest konieczne, aby uzyskać pozytywną opinię względem zakończenia budowy? Warto przyjrzeć się temu zagadnieniu z bliska!

Co to jest charakterystyka energetyczna budynku

Dokument charakterystyki energetycznej budynku mieszkalnego to nic innego jak zestawienie danych wykazujących, jak wiele energii w ciągu roku konieczne będzie do ogrzania konkretnego budynku. Odpowiadając na pytanie: co to jest charakterystyka energetyczna budynku musimy pamiętać, że dane te mają przełożenie na kilka istotnych informacji. Pierwsza z nich to oczywiście spełnienie wymagań prawnych i budowlanych związanych z warunkami technicznymi konkretnego budynku. Druga kwestia to charakterystyka energetyczna budynku mieszkalnego – czyli wydatki, które poniesiemy w ciągu roku na ogrzewanie oraz ile ciepła „ucieka”, a my zmuszeni będziemy dopłacać. Trzecia istotna kwestia dotyczy planów związanych z zastosowaniem energooszczędnych rozwiązań. Warto wiedzieć, że świadectwo charakterystyki energetycznej budynku w skrócie określane jest jako certyfikat energetyczny.

Czy warto starać się o certyfikat energetyczny? Zdecydowanie tak – pozwoli nam on określić problematykę dodatkowego dogrzewania budynku i znaleźć sposoby na to, aby lepiej zabezpieczyć budynek przed chłodem i uciekaniem ciepła.

Świadectwo charakterystyki energetycznej budynku

Skoro wiemy już, co to jest charakterystyka energetyczna budynku warto dowiedzieć się, kto wykona dla nas takie świadectwo. Zasadniczo wystawianiem świadectw charakterystyki energetycznej budynku zajmują się wyspecjalizowane firmy, które na podstawie licznych badań i testów określają niezbędne do wydania certyfikatu parametry.

Jakie dane zawiera charakterystyka energetyczna budynku mieszkalnego?

Jakie istotne dane znajdują się w dokumentacji charakterystyki energetycznej budynku mieszkalnego? Przede wszystkim są to dokładne dane adresowe i lokalizacja badanego obiektu, dokładna charakterystyka energetyczna budynku, kolejno: zalecenia i wskazówki, które pozwolą na zmniejszenie zapotrzebowania budynku na energię. W dokumencie nie może zabraknąć legendy, dodatkowych informacji czy objaśnień oraz odpowiednich podpisów.

W dokumentacji znajdziemy trzy ważne parametry: Ep, Eu oraz Ek. Co oznaczają? Ep to roczne zapotrzebowanie budynku na nieodnawialne źródła energii. Symbol Eu to wskaźnik zapotrzebowania na energię użytkową. Ek to wskaźnik zapotrzebowania na energię końcową, z uwzględnieniem strat energetycznych.

Czy świadectwo energetyczne wymagane jest dla wszystkich budynków?

Okazuje się, że nie – z tego obowiązku wyłączone są obiekty kultu religijnego, obiekty podlegające ochronie zabytkowej, budynki mieszkalne, w których zamieszkiwać można nie dłużej nić 4 miesiące w roku.

Powrót