Biuro projektowe EKOBUD
e-mail ikona

biuro@ekobud.net.pl

godziny otwarcia ikona

Pn - Pt 7:00 - 15:00

menu ikona

Aktualności

Co powinien zawierać projekt wykonawczy?

Warto dowiedzieć się co to jest projekt wykonawczy i co zawiera.

Inwestorzy budowlani, zarówno indywidualni, jak i firmy czy spółki powinni być świadomi, jak wiele zależy od dobrego projektu budowlanego oraz wykonawczego. Czy jednak wiedzą oni, że projekt wykonawczy a budowlany to dwa różne terminy? Warto dowiedzieć się wcześniej co to jest projekt wykonawczy i co zawiera.

Co to jest projekt wykonawczy?

Decydując się na budowę domu czy inną inwestycję tego typu musimy wiedzieć, co to jest projekt wykonawczy. Według najprostszych definicji projekt wykonawczy (zwany również technicznym) stanowi ostatni etap dokumentacji projektowej, stworzony dla konkretnych podwykonawców. Celem tworzenia projektu wykonawczego jest doprecyzowanie detali związanych ze samą budową, ale również materiałami, rozwiązaniami technicznymi. Zakres projektu wykonawczego może zawierać wszelkie uwagi do wykonawców, które muszą oni uwzględnić podczas wykonywania swoich prac. Dzięki tworzeniu projektu wykonawczego możliwe jest również uściślenie kosztów budowy i wykonania, kosztów materiałów. Sam projekt wykonawczy wykorzystywany jest również do tworzenia dokumentacji powykonawczej.

Kto wykonuje projekt wykonawczy? Zadaniem tym powinien zając się główny architekt czy zespół architektów – oczywiście zaproponowane przez nich rozwiązania powinny być dokładnie przedyskutowane z inwestorem.

Zakres projektu wykonawczego

Wiedząc już co to jest projekt wykonawczy powinniśmy również wiedzieć, czym jest zakres projektu wykonawczego. Aby lepiej zrozumieć zakres takiego projektu warto wiedzieć, że jest on przeznaczony przede wszystkim do wykonawców, czyli np. ekip budowlanych. Zakres projektu wykonawczego może zawierać przede wszystkim informacje związane z materiałami: ich rodzaj, forma, ułożenie. Projekt wykonawczy zawiera również informacje o połączeniach konstrukcji oraz o zbrojeniu konkretnych jej elementów. Im bardziej szczegółowy jest projekt wykonawczy, tym mniejsze ryzyko, że wykonawcy popełnią błąd krytyczny w procesie budowy. Dzięki projektom wykonawczym inwestycja jest bardziej dopracowana, a my sami, jako inwestorzy, możemy mieć pewność, że konstrukcja zostanie wykonana z najwyższą dbałością o (określone wcześniej!) detale.

Projekt wykonawczy a budowlany – czy wiesz, czym są różnią?

Bardzo często projekt wykonawczy a budowlanysą traktowane jako jeden termin – to błąd! Dość powiedzieć, że projekt wykonawczy jest niejako rozwinięciem i pełnym uzupełnieniem projektu budowlanego. W projekcie budowlanym widzimy jedynie, że konkretny element ma się znaleźć w danym miejscu. Doskonałym przykładem może być tu klatka schodowa lub też garaż przy domu. W przypadku projektu wykonawczego inwestor określa dokładnie konstrukcje schodów, materiały budowlane, elementy takie jak brama. Projekt wykonawczy a budowlanyróżnią się od siebie zasadniczo, jeśli więc przygotowujemy się do inwestycji, jaką jest np. budowa domu jednorodzinnego powinniśmy przyswoić te terminy.

Powrót