Biuro projektowe EKOBUD
e-mail ikona

biuro@ekobud.net.pl

godziny otwarcia ikona

Pn - Pt 7:00 - 15:00

menu ikona

Aktualności

Co to jest biurowiec?

Biurowcom warto przyjrzeć się z bliska i poznać ich strukturę – co to jest biurowiec? Komu służy? Jak zmienia miasto i jego otoczenie?

Biurowce nieodłącznie kojarzone są z dużymi miastami oraz obszarami tętniącymi życiem i biznesem. Dzisiaj budowa biurowca nie jest niczym zaskakującym – w Polsce takich inwestycji są setki. Biurowcom warto przyjrzeć się z bliska i poznać ich strukturę – co to jest biurowiec? Komu służy? Jak zmienia miasto i jego otoczenie?

Biurowiec – nie tylko miejsce pracy!

Biurowce odbieramy przede wszystkim jako kolosy wyrastające wysoko poza klasyczne osiedla mieszkalne czy budynki użyteczności publicznej. Biurowce świadczą o ekspansji miasta, o jego popularności w oczach inwestorów oraz o randze regionu. Współcześnie biurowce dzieli się wg klasyfikacji A, B i C, wiele się mówi także o nowych inwestycjach, które stale podnoszą standardy i zmieniają nasze podejście do tych wyjątkowych obiektów w tkance miejskiej. Biurowiec jest przede wszystkim miejscem pracy, ale również przestrzenią, gdzie możliwe jest stworzenie lokali usługowych na dowolnej kondygnacji – na parterze będą one ogólnodostępne, na wyższych piętrach będą one tworzone z myślą o pracownikach obiektu.

Nowoczesne biurowce – jakie propozycje mają architekci?

Nie ma wątpliwości, że jednym z najbardziej nowoczesnych biurowców na świecie jest budynek zwany The Edge znajdujący się w Amsterdamie. Proponuje on nie tylko pełne zaplecze dla pracowników, ale również jest całkowicie samowystarczalny energetycznie. Dzięki zastosowaniu paneli słonecznych na całej południowej ścianie budynku biurowiec zaspokaja własne zapotrzebowanie na energię, a dodatkowo wykorzystuje również deszczówkę. W nowoczesnym biurowcu zainstalowane są cyfrowe sufity, które wyposażone są nie tylko w żarówki LED, ale również liczne czujki, które monitorują wilgotność powietrza i temperaturę. To tylko niektóre z udogodnień, które dla potencjalnych pracowników mogą przygotować architekci. Nowoczesne biurowce zaskoczą nas nie tylko wewnątrz, ale i na zewnątrz: wiele uwagi przykłada się dzisiaj do tego, jak projektowana jest bryła biurowca. Istotne jest, aby projekt biurowca uwzględniał otoczenie i wpisywał się w tkankę miejską, gdzie obiekt ma być wybudowany. Architekci muszą także pamiętać o tym, że budynek jest wizytówką jednej lub wielu firm – im bardziej prestiżowy projekt, tym budzi większe zainteresowanie w oczach potencjalnych klientów.

Projekt biurowca od wewnątrz i zewnątrz

Siadając do projektu biurowca architekci mają przed sobą nie lada wyzwanie. Muszą oni zaspokoić oczekiwania nie tylko samych inwestorów, ale i przyszłych pracowników, którzy wypełnią wnętrze budynku w przyszłości. Projekt biurowca powinien zakładać dużą funkcjonalność, użyteczność, bezpieczeństwo, także infrastrukturę wokół. Projektując biurowiec konieczne jest uwzględnienie parkingów – do najczęściej i najchętniej stosowanych rozwiązań zalicza się parkingi podziemne wielopoziomowe. Takie rozwiązanie pozwala na zapewnienie jak największej ilości miejsc dla pracowników i gości oraz na oszczędność przestrzeni wokół biurowca, która może być wykorzystana jako tereny zielone.

Powrót