Biuro projektowe EKOBUD
e-mail ikona

biuro@ekobud.net.pl

godziny otwarcia ikona

Pn - Pt 7:00 - 15:00

menu ikona

Aktualności

Co to jest dom pasywny?

Marzenia o własnym domu coraz łatwiej jest nam zrealizować – wpływa na to nie tylko dobra koniunktura gospodarcza, ale przede wszystkim rosnące zarobki i preferencyjne oferty kredytów.

Marzenia o własnym domu coraz łatwiej jest nam zrealizować – wpływa na to nie tylko dobra koniunktura gospodarcza, ale przede wszystkim rosnące zarobki i preferencyjne oferty kredytów. Okazuje się, że wybudowanie domu wcale nie musi trwać latami – dzisiaj projektanci i deweloperzy zaproponują nam wiele interesujących rozwiązań, a w swoim domu zamieszkamy szybciej, niż nam się wydaje.

Wśród licznych możliwości na własny kąt to domy w technologii pasywnej cieszą się sporym zainteresowaniem. Co to są domy pasywne? Czym różnią się od domów energooszczędnych? Co to znaczy, że dom jest pasywny? Czy dom pasywny będzie droższy w budowie od domu stworzonego w klasyczny sposób?

Co to są domy pasywne?

Definicje podają, że budowle pasywne to budynki wyróżniające się doskonałymi parametrami termoizolacyjnymi przegród zewnętrznych. Zastanawiając się, co to są domy pasywne warto wiedzieć, że przy ich budowie wykorzystywane są innowacyjne rozwiązania, które mają na celu zminimalizowanie zużycia energii. Wprost można napisać, że za dom w technologii pasywnej uważa się taki, którego zapotrzebowanie na energię do ogrzewania nie przekracza 15 kWh/m2. W przypadku zapotrzebowania na energię pierwotną (konieczną do ogrzewania, przygotowywania ciepłej wody, działania urządzeń domowych) mówimy o wartościach rzędu 120 kWh/m2.

Co oznacza, że dom jest pasywny?

Zastanawiając się co to znaczy, że dom jest pasywny warto zwrócić uwagę przede wszystkim na dom z zewnątrz. Domy w technologii pasywnej są ciekawe ze względu na swoją kubaturę, jak również zastosowane rozwiązania. Domy takie posiadają nieskomplikowaną bryłę, najczęściej dach jednospadowy lub dwuspadowy. Strefy dzienne (salony, pokoje) umieszcza się po stronie południowej – niezwykle ważne są tu przeszklenia, przez które będzie wpadało nie tylko światło słoneczne, ale również ciepło. Analogicznie strona północna domu najczęściej posiada minimalną ilość okien, a w tej części domu zlokalizowane są sanitariaty, ale również schowki czy ciągi komunikacyjne. Domy pasywne budowane są w taki sposób, aby większość energii pozyskiwać z natury. Dom w technologii pasywnej najczęściej nie posiada garażu w swojej bryle – garaż stanowi osobny element.

Czym różni się dom pasywny od budynku energooszczędnego?

Warto wspomnieć, że zarówno domy pasywne, jak i energooszczędne znacząco różnią się w kwestii budowli od klasycznych domów. Konstrukcje takie charakteryzuje niezwykle prosta bryła: brak tu wykuszów czy licznych balkonów. Musimy pamiętać, że to właśnie takie elementy są niezwykle trudne do poprawnego ocieplenia i zaizolowania. Wiąże się to także z wysokimi kosztami. Podstawową różnicą jest jednak zapotrzebowanie na ciepło. W przypadku domów energooszczędnych szacuje się, że potrzebują do ogrzewania ok. 40 kWh/m2.

Dom w technologii pasywnej

Wiedząc już, co to są domy pasywne warto zwrócić uwagę na pewien interesujących fakt. Wiele osób zastanawia się, co to znaczy, że dom jest pasywny i czy jest on budowany ze specjalnych materiałów? Otóż nie – domy pasywne budowane są z takich samych materiałów jak klasyczne domy. Istota pasywności tkwi w odpowiednim zabezpieczeniu domu przed chłodem, w materiałach termoizolacyjnych oraz uszczelniających. Podczas budowy domu pasywnego zwraca się uwagę przede wszystkim na okna, ale i przegrody budowlane. Czy wiesz, że grubość ocieplenia takiego domu może sięgać nawet 30 cm? Oznacza to, że jest ona nawet trzykrotnie większa niż ocieplenie klasycznego domu. Na uwagę zasługują również okna – w przypadku domów pasywnych wybiera się modele o najniższym współczynniku przenikania ciepła. Najczęściej wybierane okna to te posiadające trzy szyby, specjalistyczne przegrody oraz odpowiednio zaprojektowane ramy bez elementów aluminiowych, które mogą tworzyć mostki cieplne.

Powrót