Biuro projektowe EKOBUD
e-mail ikona

biuro@ekobud.net.pl

godziny otwarcia ikona

Pn - Pt 7:00 - 15:00

menu ikona

Aktualności

Co to jest magazyn wysokiego składowania?

Magazyny są jednym z kluczowych elementów łańcuchów dostaw.

Magazyny są jednym z kluczowych elementów łańcuchów dostaw – ich powierzchnia i automatyzacja wpływają nie tylko na wygodę pracowników, ale również na płynne działanie firm, przedsiębiorstw. Współcześnie coraz częściej wybieranym magazynem jest hala wysokiego składowania– taki magazyn pozwala na wykorzystanie znacznie większej przestrzeni do magazynowania. Co to jest system wysokiego składowania? Jak powinien wyglądać prawidłowy projekt magazynu wysokiego składowania?

Hala wysokiego składowania – skąd jej popularność?

Rosnąca cena gruntów i jednoczesna potrzeba znalezienia dodatkowej powierzchni magazynowej zmusiła przedsiębiorców do szukania nowych rozwiązań w kwestii budowli hal magazynowych. Hala wysokiego składowania to niż innego jak magazyn, w którym istotnym parametrem jest jego wysokość. Co to jest magazyn wysokiego składowania? W przypadku takich hal wysokość samych regałów to zazwyczaj ok 10 metrów. Poprzez system wysokiego składowania możliwe jest lepsze wypełnienie kubatury obiektu, a tym samym zwiększenie powierzchni magazynowej.

System wysokiego składowania – jak jest zaprojektowany?

Wykorzystanie hal wysokiego składowania jest coraz powszechniejsze w naszym kraju. Warto jednak pamiętać, że tego typu konstrukcje wymagają odpowiedniego wyposażenia i logistyki. Projekt magazynu wysokiego składowania musi uwzględnić ciągi komunikacyjne, aby poruszanie się po przestrzeni magazynowej nie sprawiało problemów, zarówno dla pracowników poruszających się pieszo, jak i przy pomocy pojazdów takich jak wózki widłowe.

Duża wysokość konstrukcji nasuwa myśl o większym niebezpieczeństwie wykorzystywania takich przestrzeni. Tu warto wspomnieć jednak o przepisach BHP, które tak samo obowiązują w takich obiektach, a rygorystyczne zapisy mówią o konieczności bezpiecznego umieszczania przedmiotów magazynowanych, aby nie stanowiły one zagrożenia dla osób znajdujących się wewnątrz magazynu czy dla samej konstrukcji.

Projekt magazynu wysokiego składowania

Jakie elementy wchodzą w skład wyposażenia hal wysokiego składowania? Przede wszystkim są to specjalistyczne regały, które mogą być ruchome lub nieruchome, dawać możliwość regulacji wysokości półek, etc. System wysokiego składowania wymusza użytkowanie specjalistycznych urządzeń, aby możliwe było wkładanie przedmiotów na wysoko umieszczone regały i ich bezpieczne ściąganie. W tym celu wykorzystywane są wózki wysokiego składowania, pozwalające na realizowanie procesów logistycznych na wysokości powyżej 13 metrów. Niezbędne okażą się również przenośniki magazynowe, pozwalające na wygodne transportowanie przedmiotów pomiędzy kolejnymi etapami łańcucha dostaw.

Projekt magazynu wysokiego składowania wskazuje, że elementem nośnym konstrukcji takich hal są nie tylko elementy konstrukcyjne, ale również same regały. W celu zwiększenia powierzchni magazynowej w magazynach takich można zrezygnować z klasycznych wózków i oznaczonych dla nich dróg na rzecz układnic – cechuje je duża dynamika pozioma i pionowa.

Powrót