Biuro projektowe EKOBUD
e-mail ikona

biuro@ekobud.net.pl

godziny otwarcia ikona

Pn - Pt 7:00 - 15:00

menu ikona

Aktualności

Co to jest obiekt małej architektury?

Mała architektura to pojęcie, które pojawia się coraz częściej w debatach publicznych, szczególnie kiedy mowa jest o dobrze zaprojektowanej przestrzeni do życia.

Mała architektura to pojęcie, które pojawia się coraz częściej w debatach publicznych, szczególnie kiedy mowa jest o dobrze zaprojektowanej przestrzeni do życia. Przykłady obiektów małej architektury możemy mnożyć, faktem jest również to, że otaczają nas one z każdej strony, wpływając nie tylko na funkcjonalność, ale również estetykę otoczenia. Czym jest obiekt małej architektury? Jak opisywane są obiekty małej architektury wg prawa budowlanego?

Obiekty małej architektury wg prawa budowlanego

Czym są obiekty małej architektury wg prawa budowlanego? Prawo budowlane szczegółowo określa czym jest obiekt małej architektury. Przez tę definicję należy rozumieć niewielkie obiekty, w szczególności obiekty kultu religijnego (kapliczki, figury czy przydrożne krzyże), ale przede wszystkim obiekty użytkowe służące rekreacji codziennej i utrzymaniu porządku – tu wylicza się przede wszystkim ławki, ale również huśtawki, piaskownice, place zabaw, stojaki na rowery, śmietniki. Obiekt małej architektury wg prawa budowlanego to również wszelkiego rodzaju wodotryski, fontanny czy elementy architektury ogrodowej.

Obiekt małej architektury – dlaczego jest tak ważny?

Przestrzeń przyjazna wszystkim użytkownikom to przestrzeń zaprojektowana z głową – mówią architekci przestrzeni i urbaniści. Odpowiednie zaaranżowanie przestrzeni wokół nas i miejsc gdzie żyjemy jest niezwykle ważne, abyśmy nie tylko czuli się dobrze, ale przede wszystkim: aby nie odczuwać barier architektonicznych w codziennym życiu.

O projektowaniu przyjaznej przestrzeni wokół nas mówi się coraz częściej – szczególnie w kontekście miast i ich użytkowników. Stale istniejące bariery architektoniczne to dzisiaj nie tylko nierówne chodniki czy wysokie krawężniki, z którymi mają problem osoby starsze czy osoby niepełnosprawne. Obiekty małej architektury to też odpowiednio zaprojektowane i usytuowane ławki, które pozwolą na wypoczynek w cieniu nie tylko osobom starszym. Współcześnie coraz częściej wytyka się błędy urbanistów oraz ich niedopatrzenia – najczęściej to właśnie brak zieleni oraz odpowiedniej infrastruktury, aby w centrum miasta czy w jego pobliżu móc odpocząć, odetchnąć. Na szczęście to się zmienia – poprzez liczne konferencje i stałe poruszanie tematu przestrzeń wokół nas ewoluuje, a my sami – jako jej użytkownicy – mamy większą świadomość tego, jak powinna ona wyglądać.

Przykłady obiektów małej architektury

Wymienione wyżej przykłady obiektów małej architektury nie wyczerpują tego terminu, warto jednak przyjrzeć im się z bliska. To, w jaki sposób są zaprojektowane, wykonane i osadzone w olbrzymim stopniu warunkuje ich jakość i funkcjonalność w przestrzeni publicznej. Warto pamiętać, że obiekty małej architektury wpływają kolosalnie na funkcjonalność konkretnych przestrzeni – w tym również parków, ale i placów zabaw, ogródków. Coraz większa uwaga przykładana do jakości tych elementów sprawia, że nasze miasta stają się lepszymi miejscami do życia dla nas wszystkich.

Dlaczego obiekty małej architektury powinny być projektowane z głową?

O tym, że obiekty małej architektury zaprojektowane są lub umiejscowione są źle przekonujemy się, kiedy chcemy z nich skorzystać. Najprostszym przykładem obiektów małej architektury o złym designie jest ławka stworzona z metalu lub też metalowych części, mających bezpośredni kontakt z naszym ubraniem czy skórą i postawienie jej w nieocienionym miejscu. W czasie lata, kiedy spacerujemy po mieście, taka ławeczka powinna dać nam możliwość odpoczynku, jednak kontakt z gorącym metalem skutecznie nam to uniemożliwi, a odpoczynek w pełnym słońcu nie będzie zachęcający. Problemem są więc nie tylko złe projekty, ale również ich nieprawidłowe umiejscowienie. Zwracając uwagę na jakość elementów małej architektury wokół nas znajdziemy więcej takich przykładów.

Powrót