Biuro projektowe EKOBUD
e-mail ikona

biuro@ekobud.net.pl

godziny otwarcia ikona

Pn - Pt 7:00 - 15:00

menu ikona

Aktualności

Czym jest architektura?

Architektura” – któż z nas nie zna, a przynajmniej nie słyszał tego słowa? Przecież funkcjonuje ono w wielu dziedzinach życia.

Można wręcz zaryzykować, że wszystko, co nas otacza są to projekty czy też wytwory architektury. A jednak, czy aby na pewno rozumiemy czym jest architektura oraz jakie funkcje pełni architektura Zatem, najwyższa pora zgromadzić i podsumować najważniejsze informacje właśnie na temat architektury. Co to jest i jakie są poszczególne typy architektury?

Architektura – co to jest?

Czym jest architektura? Przede wszystkim, architektura to zarówno nauka, jak i sztuka tworzenia projektów, konstruowania oraz wykonywania różnego rodzaju obiektów, w tym budowli, budynków oraz obiektów małej architektury. Na tym jednak nie kończy się rola architektury. Co to jest architektura poza wymienionymi? Otóż, nie wolno zapominać, że architektura zajmuje się także organizacją wykorzystywanej przez człowieka przestrzeni. W związku z tym, architektura jest bardzo szerokim pojęciem, które obejmuje nie tylko aspekty czysto praktyczne, użytkowe, ale również jest znakiem kultury, sztuki, a nawet może być symbolem politycznym. Najlepszym na to przykładem są najrozmaitsze budowle, zabytki historyczne, które ludzie zwiedzają na całym świecie. To właśnie walory estetyczne i artystyczne odróżniają architekturę od inżynierii, która skupia się wyłącznie na funkcjonalności i ekonomii. Zatem, jakie funkcje pełni architektura i jakie wymienia się typy architektury?

Jakie funkcje pełni architektura?

Wiemy już czym jest architektura. Jednakże wiele a być może jeszcze więcej wątpliwości budzi pytanie o jej rolę. Jakie funkcje pełni architektura? W zależności od rodzaju i przeznaczenia danego obiektu, wyróżnia się następujące funkcje architektury: mieszkaniową (inaczej rezydencjonalną), użytkową, rozrywkową/kulturową, religijną (sakralną), grobowcową (sepulkralną). Warto przy tym pamiętać, że wiele budynków pełni więcej niż jedną funkcję lub też na przestrzeni wieków, tak, jak wiele zabytków, budowli i budynków, które liczą się setki i tysiące lat, zmieniło swoją funkcję. A skoro ustaliliśmy już, jakie funkcje pełni architektura, wiedzę na temat tego, czym jest architektura, warto uzupełnić jeszcze o typy architektury. Każdy inwestor, każda osoba, która planuje zlecenie projektu i na jego podstawie budowę, powinna mieć świadomość istniejących typów architektury.

Typy architektury

Czym jest architektura, co to jest i jakie funkcje pełni architektura? Na podstawie powyższych informacji, można również ustalić jakie są typy architektury. I tak też, do typów architektury zaliczamy: architekturę mieszkalną, pożytku publicznego i edukacji, komercyjną i industrialną, rekreacyjną, sakralną oraz architekturę rządową.

Powrót