Biuro projektowe EKOBUD
e-mail ikona

biuro@ekobud.net.pl

godziny otwarcia ikona

Pn - Pt 7:00 - 15:00

menu ikona

Aktualności

Ile kosztuje budowa hali?

Budowa hali produkcyjnej czy magazynowej to spora inwestycja, która jednak może zwrócić się bardzo szybko przy odpowiednim gospodarowaniu.

Rozwijająca się gospodarka pozwala na swobodny przepływ towarów i usług – aby jednak było to możliwe, konieczny jest do spełnienia warunek dostępności przestrzeni magazynowej i produkcyjnej. Dzięki halom produkcyjnym rozsianym po całej Polsce możliwe jest zachowanie płynności łańcucha dostaw, ale i zagwarantowanie miejsca magazynowego na dłuższy czas dla firm, które swoich miejsc magazynowych nie posiadają. Co wpływa na koszt postawienia hali produkcyjnej? Czy cena budowy hali produkcyjnej wynika z konkretnych zagadnień?

Koszt budowy hali produkcyjnej

Budowa hali produkcyjnej czy magazynowej to spora inwestycja, która jednak może zwrócić się bardzo szybko przy odpowiednim gospodarowaniu. Warto mieć świadomość, że koszt budowy hali produkcyjnej składa się z licznych elementów, które wpływają na siebie bezpośrednio. Koszt postawienia halito przede wszystkim koszt gruntu. Im bardziej jest on atrakcyjny (np. położony blisko dużych węzłów komunikacyjnych czy blisko dużych miast), tym jest droższy. Cena rośnie również w przypadku już zastałej infrastruktury, np. dróg dojazdowych czy uzbrojenia. Cena budowy hali produkcyjnej będzie wynikała bezpośrednio z wielkości hali – duża powierzchnia jest jednak gwarancją możliwości wykorzystania różnorodnych linii produkcyjnych, zapewnianie odpowiedniej infrastruktury dla pracowników i zarządców hali. W przypadku braku infrastruktury dookoła konieczne jest doliczenie kosztów ewentualnych prac związanych z zapewnieniem dróg, ramp, etc. Koszt budowy hali produkcyjnej wynikać będzie oczywiście również z kubatury budynku.

Koszt postawienia hali – czynniki

Istotnym elementem podczas szacowania ceny budowy hali produkcyjnej jest określenie jakości i ceny materiałów. W przypadku hal produkcyjnych konieczne jest zastosowanie odpowiednich systemów izolacji cieplnej (dostosowanej do danego przedsiębiorstwa) oraz określenie wysokości hali, aby możliwe było zastosowanie niezbędnych linii produkcyjnych. Podczas projektowania hali niezbędnymi elementami są również elementy ppoż – ich ilość i jakość wpłynie na finalny koszt budowy hali produkcyjnej.

Kolejnymi kosztami są oczywiście materiały wykończeniowe – rodzaj posadzki, obudowy, ale również izolacji, koszty instalacji sieci elektrycznych, dostępu do bieżącej wody. Finalny koszt postawienia hali to również cena wszystkich urządzeń znajdujących się wewnątrz: zarówno urządzeń na liniach produkcyjnych, jak i zaopatrzenia logistycznego, niezbędnego dla pracowników. Wyliczając kosztorysy pamiętajmy, że sporą zmienną w planach są pomieszczenia socjalne i biurowe, których koszt może znacząco podnieść cenę całej inwestycji.

Planując budowę hali produkcyjnej warto uwzględnić przede wszystkim lokalizację, ale również powierzchnię czy udogodnienia. Koszty zamykają się poprzez kalkulację konkretnych urządzeń i maszyn, które charakterystyczne są dla danych branż produkcyjnych.

Powrót