Biuro projektowe EKOBUD
e-mail ikona

biuro@ekobud.net.pl

godziny otwarcia ikona

Pn - Pt 7:00 - 15:00

menu ikona

Aktualności

Ile kosztuje dom pasywny?

Nowoczesne domy pasywne są jednymi z najchętniej budowanych w ostatnich latach – zainteresowanie tego typu budowlą wynika przede wszystkim z chęci oszczędności w przyszłości, ale i stosowania innowacyjnych rozwiązań dzisiaj.

Nowoczesne domy pasywne są jednymi z najchętniej budowanych w ostatnich latach – zainteresowanie tego typu budowlą wynika przede wszystkim z chęci oszczędności w przyszłości, ale i stosowania innowacyjnych rozwiązań dzisiaj. Współcześnie możliwości związane z budową domu pasywnego są ogromne – producenci zaproponują nam nieograniczoną paletę materiałów i tworzyw, które pozwolą na odpowiednie uszczelnienie domu i zagwarantowanie nam doskonałych warunków życia. Jakie są ceny domów pasywnych? Czy koszt budowy domu pasywnego jest wyższy niż klasycznego domu? O czym pamiętać tworzą kosztorys domu pasywnego?

Ceny domów pasywnych

Szukając informacji dotyczących ceny domów pasywnych musimy uświadomić sobie, że finalny koszt budynku składa się nie tylko z wielu elementów, ale też uzależniony jest zarówno od wielkości domu, jak i wykorzystanych w nim materiałów. To właśnie te ostatnie są najważniejsze, kiedy idzie o odpowiednie struktury domu pasywnego. Ceny domów pasywnych zależne będą również od metrażu – im większy dom pragniemy wybudować, tym koszt budowy domu pasywnego będzie rósł.

Podstawą w budowie domu pasywnego jest projekt. Możemy wybierać pomiędzy gotowymi projektami lub też zatrudnić architekta, aby stworzył dla nas projekt na indywidualne zamówienie. Pierwsza opcja jest zdecydowanie tańsza, jednak może wymagać wielu poprawek, aby dom spełniał nasze oczekiwania. Taki koszt poprawek często zrównuje się cenowo z projektem indywidualnym.

Koszt budowy domu pasywnego

Co powinniśmy wliczać w koszy budowy domu pasywnego? Zdecydowana większość z nas myśląc o budowie domu na początkowym etapie skupia się jedynie na samej budowie, nie myśląc o konieczności kupna działki i stworzenia odpowiednich przyłączy. W przypadku domu pasywnego musimy pamiętać, że nie każda działka będzie się do tego nadawać. Dom pasywny musi być zbudowany w terenie, gdzie nic nie będzie zakłócało jego dostępu do słońca (inne budynki, ściana lasu). Musimy pamiętać, że to właśnie ekspozycja południowa będzie najważniejsza w projekcie – w domach pasywnych sypialnie, jadalnia czy salon umiejscowione są właśnie po południowej stronie, aby mogły być one naturalnie doświetlane i dogrzewane energią słoneczną. W przypadku strony północnej domu to zazwyczaj umieszczane są tam ciągi komunikacyjne lub też pomieszczenia gospodarcze. W ścianach północnych unika się stosowania okien lub też są one niewielkie i pełnia funkcję świetlików. Pamiętajmy, że okna w domach pasywnych również powinny spełniać określone normy – okna takie posiadają trzy szyby, ich wewnętrzne przegrody są odpowiednio projektowane, brak w nich również elementów aluminiowych, które mogłyby tworzyć mostki termiczne.

Druga istotna sprawa to ewentualna konieczność wyrównania terenu – zdarza się, że atrakcyjne działki mogą wymagać tego typu zabiegów. Kolejna sprawa to stworzenie odpowiednich przyłączy, zadecydowanie czy dom ma posiadać podpiwniczenie czy też nie. Kluczowym w kosztorysie domu pasywnego są oczywiście materiały izolacyjne.

Lwią częścią kosztorysu domu pasywnego są materiały izolacyjne – przyjmuje się, że powłoka izolacyjna w domach pasywnych powinna wynosić ok. 30 cm grubości! Stosowany jest styropian frezowany, który powinien być układany na zakładkę. Często wykorzystywana jest także wełna mineralna, która poza właściwościami termoizolacyjnymi świetnie wygłusza. Wiele osób jest zdania, że w przypadku domów pasywnych najlepsze są również ściany dwuwarstwowe.

Kosztorys domu pasywnego – czy audyt energetyczny ma sens?

Koszt budowy domu pasywnego może być zwiększony o odpowiedni audyt dotyczący ocieplenia domu. Aby sprawdzić, czy nasz dom faktycznie spełni nasze oczekiwania i będzie domem pasywnym warto zastanowić się nad wykonaniem profesjonalnego audytu energetycznego. Audyt może być przeprowadzony już na etapie gotowego projektu domu, ale też po jego wybudowaniu. Audyt wskaże miejsca, które potencjalnie mogą tworzyć mostki termiczne i wpuszczać chłód do domu.

Powrót