Biuro projektowe EKOBUD
e-mail ikona

biuro@ekobud.net.pl

godziny otwarcia ikona

Pn - Pt 7:00 - 15:00

menu ikona

Aktualności

Ile kosztuje indywidualny projekt domu?

Budowa własnego domu to olbrzymia inwestycja, która powinna być odpowiednio przygotowana i zaplanowana.

Budowa własnego domu to olbrzymia inwestycja, która powinna być odpowiednio przygotowana i zaplanowana. Decyzja o własnym domu pada zazwyczaj w momencie powiększania się rodziny lub też z przypadku chęci życia z dala od zatłoczonego miasta, bliżej natury. Pierwszym krokiem jest niewątpliwie zdobycie odpowiedniego projektu domu, w którym będziemy mieszkać. Stworzy go dla nas architekt na indywidualne zamówienie lub też kupimy go z wachlarza gotowych projektów. Ile kosztuje zaprojektowanie domu? Jaka jest cena projektu indywidualnego domu? Czy koszt projektu domu u architekta jest wyższy niż wybranie gotowego projektu?

Ile kosztuje zaprojektowanie domu?

Szukając projektu domu zasadniczo mamy dwie opcje: pierwsza to wybór z gotowego wachlarza propozycji biur architektonicznych. Druga to zlecenie architektowi projektowanie domu od podstaw. W przypadku pierwszej opcji gotowe projekty są z pewnością tańsze, jednak z drugiej strony: nie dają one wielu możliwości wielu zmian czy korekt w bryle domu. Gotowy projekt może nie być dla nas satysfakcjonujący z powodu niedostatecznej ilości pokojów, nieodpowiedniego zarządzania przestrzenią. Warto również pamiętać, że gotowe projekty nie zawsze sprawdzą się na problematycznych czy nieforemnych działkach. Zaletą tego rozwiązania jest atrakcyjna cena.

Alternatywą jest skorzystanie z pomocy doświadczonego architekta – stworzy on dla nas projekt domu od podstaw. To rozwiązanie ma wiele zalet: przede wszystkim dom może być idealnie dopasowany do naszych potrzeb i posiadać elementy, na których nam zależy. Druga istotna kwestia to możliwość dopasowania projektu do problematycznej działki – architekt z pewnością podpowie nam konkretne rozwiązania, które wpłyną na funkcjonalność domu i pozwolą na optymalne wykorzystanie działki. Ile kosztuje zaprojektowanie domu?

Projekt indywidualny domu – cena

Koszt projektu domu u architekta będzie wynikał z wielu zagadnień. Przede wszystkim cena naliczana jest od metra kwadratowego – im większy jest dom, tym większa będzie cena za projekt. Cena projektu indywidualnego domu wynika również z naszych pomysłów i propozycji – im więcej elementów nieoczywistych czy pomysłów na wyróżnienie domu, tym więcej pracy architekt musi włożyć w projekt. Koszt projektu domu u architekta to również innowacje – jeśli pragniemy, aby nasz dom był energooszczędny i nowoczesny musimy liczyć się z faktem, że projekt będzie droższy, gdyż architekt musi dopasować konkretne elementy, materiały, rozwiązania. Okazuje się, że cena projektu indywidualnego domu wynikać może również z naszego miejsca zamieszkania – za projekt zapłacimy więcej w dużych miastach, takich jak Kraków czy Warszawa. Szacuje się, że koszt jednego metra kwadratowego waha się od 50 do 300 zł. Cennik uzależniony jest również od renomy biura projektowego, które wybraliśmy. W przypadku gotowych projektów z biur architektonicznych wartość waha się od kilkuset złotych do 2-3 tysięcy. Pamiętajmy, że taki projekt musi być zaadaptowany do warunków działki – adaptacja projektu to koszt ok. 3 tysięcy złotych. Jeśli zechcemy wprowadzać zmiany w projekcie gotowym konieczne jest uzyskanie na to zgody autora projektu. Istnieją zmiany, które nie wymagają zatwierdzenia autora – może być to np. rozmieszczenie ścianek działowych.

Koszt projektu domu u architekta

Jak wygląda współpraca z architektem? Ile kosztuje zaprojektowanie domu? Podstawą w tworzeniu projektu domu jest współpraca pomiędzy architektem a zleceniodawcą. Ten drugi przede wszystkim musi przedstawić swoje oczekiwania i pragnienia względem domu, a zadaniem architekta jest uwzględnienie tych pomysłów i stworzenie projektu, który będzie w pełni odpowiadał oczekiwaniom klienta, ale też spełniał normy budowlane. Architekt ma za zadanie również doradzić i odradzić rozwiązania, które w konkretnym przypadku mogą wydać mu się bezcelowe czy zbędne. Warto mieć na uwadze, aby współpraca z architektem układała się spójnie – pamiętajmy o tym, że czeka nas wiele godzin dogadywania detali, później poprawki – znajdźmy architekta, z którym „nadajemy na tych samych falach”. W przeciwnym przypadku tworzenie projektu okaże się być męczące, a efekty: niezadowalające.

Powrót