Biuro projektowe EKOBUD
e-mail ikona

biuro@ekobud.net.pl

godziny otwarcia ikona

Pn - Pt 7:00 - 15:00

menu ikona

Aktualności

Ile kosztuje projekt domu?

Własny dom to marzenie wielu Polaków – inwestycja tego typu to dla nas przede wszystkim znaczne zwiększenie przestrzeni życiowej dla nas i naszych bliskich.

Własny dom to marzenie wielu Polaków – inwestycja tego typu to dla nas przede wszystkim znaczne zwiększenie przestrzeni życiowej dla nas i naszych bliskich, ale też szansa na mieszkanie bliżej natury, posiadanie własnego ogrodu, zaprojektowanie przestrzeni wokół nas zgodnie z naszymi potrzebami. W ostatnich latach widoczny jest boom na budowę własnego domu – ile kosztuje projekt domu na zamówienie? Od czego zależy koszt projektu indywidualnego domu? Czy lepszy okaże się gotowy projekt czy projekt tworzony specjalnie z myślą o nas?

Koszt projektu indywidualnego domu

Jaki powinien być idealny dom? Z pewnością komfortowy dla jego mieszkańców, dopasowany do oczekiwań, o powierzchni odpowiadającej potrzebom, zaprojektowany w taki sposób, aby codzienne poruszanie się po nim nie sprawiało problemów. Zastanawiając się, ile kosztuje wykonanie projektu domu przede wszystkim musimy zastanowić się, jakie są nasze potrzeby i oczekiwania. Czy dom ma być parterowy czy piętrowy? Czy konieczne jest uwzględnienie potrzeb osób niepełnosprawnych, starszych lub dzieci? Czy ważny jest dla nas ogród lub taras? Ile sypialni ma znaleźć się wewnątrz domu? Jak oświetlony ma być dom? Czy i w jakim stopniu wykorzystamy naturalne oświetlenie? Na jakim terenie ma być postawiony dom?

Koszt projektu indywidualnego domu uwzględnia oczywiście samą powierzchnię domu (najczęściej liczony jest od metra kwadratowego), ale także wszelkie odstępstwa, jak np. antresole, przeszklenia. Cena zależeć będzie również od tego, czy projekt jest gotowy (np. z katalogu) i następują jego poprawki czy jest to w pełni autorski i nowy projekt.

Ile kosztuje projekt domu na zamówienie?

Zastanawiając się, czy lepszy okaże się gotowy projekt domu czy lepiej będzie stworzyć projekt od zera oraz le kosztuje projekt domu na zamówienie warto uwzględnić wszystkie aspekty: koszty to jedno z wielu zagadnień! Jednym z istotnych tematów jest sama działka i to, czy konkretny projekt pasować będzie do ukształtowania terenu, ale i miejscowego planu zagospodarowania przestrzeni. Nie mniej ważne są warunki zabudowy, szczególnie w okolicy, gdzie tereny objęte są opieką konserwatora zabytków! O tym, ile kosztuje wykonanie projektu domu zaważą również wybrane przez nas technologie, w tym nowoczesne rozwiązania mające na celu uzyskiwanie energii ze źródeł odnawialnych.

Ile kosztuje wykonanie projektu domu?

Czy wiesz, że na koszt projektu indywidualnego domu wpływają również takie elementy jak… dach? Różnorodność dachów zauważamy dopiero wtedy, kiedy przychodzi nam wybrać dach do własnego domu. Dachy dwuspadowe okazują się być najlepszym rozwiązaniem, kiedy zależy nam na czasie i kosztach. Zastanawiając się, ile kosztuje wykonanie projektu domu warto wiedzieć, że rezygnacja z garażu w bryle budynku może znacząco obniżyć koszt projektu!

Zalety projektu domu tworzonego wyłącznie dla nas

Zastanawiając się, ile kosztuje projekt domu na zamówienie, warto zwrócić uwagę na zalety tego rozwiązania. Podstawowa to oczywiście stworzenie domu dopasowanego dokładnie do naszych potrzeb. Projekt tworzony wyłącznie dla nas od podstaw wykonany jest zgodnie z rodzajem działki i jej ukształtowaniem terenu – nie ma więc potrzeby nanoszenia zmian na poziomie adaptacji.

Co to jest projekt budowlany?

Zanim wyjaśnimy sobie, co powinien zawierać projekt budowlany, warto usystematyzować wiedzę. Co to jest projekt budowlany? Otóż jest to najważniejszy projekt, bez którego nie uzyskamy pozwolenia na budowę. Stanowi on kompleksowy dokument składający się z projektu architektury, konstrukcji, instalacji sanitarnej i instalacji elektrycznej. Opracowaniem poszczególnych zajmują się posiadający odpowiednie uprawnienia, wyspecjalizowani w danej branży projektanci. Tylko wówczas gotowe projekty budowlane, np. pensjonatów, stanowią podstawę do udanej realizacji budowy, a przede wszystkim mają szansę zostać pozytywnie zaopiniowane przez organy wydające pozwolenia na budowę. Co zawiera projekt budowlany?

Co zawiera projekt budowlany?

Skoro ustaliliśmy już, co to jest projekt budowlany, wiemy, że jest to najważniejszy dokument pozwalający uzyskać pozwolenie na realizację inwestycji budowlanej, najwyższa pora wyjaśnić co powinien zawierać projekt budowlany. Jak już zostało wspomniane, gotowy projekt budowlany składa się z projektu architektury, konstrukcji, instalacji sanitarnej oraz instalacji elektrycznej. Te cztery elementy tworzą projekt architektoniczno-budowlany. Poza nim, tj. projektem architektoniczno-budowlanym, w projekcie budowalnym musi znaleźć się również sporządzony na aktualnej mapie projekt zagospodarowania działki bądź terenu (o ile nie jest to projekt przebudowy lub instalacji obiektu budowlanego), a także opinie, pozwolenia i uzgodnienia wynikające z przepisów szczególnych. To jednak nie wszystko. Co zawiera projekt budowlany poza wymienionymi? Otóż, zwykle konieczna jest też informacja o obszarze oddziaływania projektu, wyniki badań geologiczno-inżynierskich, informacja o geotechnicznych warunkach posadowienia obiektu, oświadczenie właściwego zarządcy drogi o możliwości połączenia jej z działką oraz zaświadczenie o wpisie na listę członków właściwej izby samorządu zawodowego.

Powrót