Biuro projektowe EKOBUD
e-mail ikona

biuro@ekobud.net.pl

godziny otwarcia ikona

Pn - Pt 7:00 - 15:00

menu ikona

Aktualności

Ile kosztuje projekt hali magazynowej?

Wybudowanie hali magazynowej to olbrzymie przedsięwzięcie, które pociąga za sobą spore koszty – i to nie tylko wynikające ze wzniesienia magazynu.

Wybudowanie hali magazynowej to olbrzymie przedsięwzięcie, które pociąga za sobą spore koszty – i to nie tylko wynikające ze wzniesienia magazynu. O tym, ile kosztuje projekt hali magazynowej decydują dziesiątki czynników, które dopiero po zestawieniu dają nam całościowy obraz sytuacji. Inwestycja w budowę hali magazynowej może być jednak opłacalna – stale poszukiwana jest bowiem nowa przestrzeń magazynowa w konkretnych lokalizacjach – inwestycja taka może się szybko zwrócić! Jaka jest cena projektu budowlanego hali? Czy cena projektu hali magazynowej uwzględnia również jej wyposażenia?

Cena projektu budowlanego hali

Decydując się na zainwestowanie w halę magazynową musimy zdawać sobie sprawę, że koszty to nie tylko sama budowa. Cena projektu hali magazynowej to przede wszystkim grunt – cena za ar będzie podyktowana lokalizacją, ale również tym, działka jest uzbrojona, czy posiada drogi dojazdowe. Szukając miejsca na halę magazynową wybierajmy lokalizacje położone blisko dużych węzłów komunikacyjnych. Warto również wspomnieć o zagrożeniach pogodowych, takich jak silne wiatry czy możliwość dużych opadów śniegu. Te dwa zjawiska zmuszają do wzmocnienia konstrukcji hali, zastosowania lepszych tworzyw i zwiększenia ceny projektu budowlanego hali.

Druga, niezwykle ważna kwestia to cena projektu budowlanego hali oraz wszelkie pozwolenia i dokumentacja – to lwia część kosztu projektu i każdy inwestor musi się z tym liczyć. Warto mieć na uwadze w tym punkcie, że hale magazynowe są obiektami komercyjnymi, więc ich koszt z czasem się zwróci!

O tym, ile kosztuje projekt hali decyduje również powierzchnia przestrzeni magazynowej oraz to, co dokładnie będzie w niej składowane. W przypadku konkretnych produktów może zaistnieć konieczność przystosowania konstrukcji magazynu do konkretnych potrzeb, co wiąże się z dodatkowymi kosztami.

Cena projektu hali magazynowej

Co z materiałami? Ile kosztuje projekt hali wykonany ze stali, a ile hala zrobiona tradycyjną metodą murowaną? Architekci nie pozostawiają złudzeń – stalowe magazyny okazują się być najtańsze, kolejno cenowo ustawiają się konstrukcje hybrydowe. Cena projektu hali magazynowej murowanej będzie najwyższa. Pamiętajmy również o samej kubaturze – koszty wzrosną przy konieczności użytkowania większej ilości i szerszych dźwigarów, słupów. Wzrost kosztów związany jest także ze wzmocnioną konstrukcją dachu, np. w przypadku zamontowania paneli fotowoltaicznych.

Wykończenie hali magazynowej – ile kosztuje projekt hali?

Koszty nie kończą się na samej budowie. Cena projektu hali magazynowej uwzględnia również stworzenie instalacji wewnętrznych, zewnętrznych oraz zagospodarowanie przestrzeni wokół hal magazynowych (np. na parkingi dla samochodów ciężarowych).

Warto pamiętać o tym, że kosztorysy możemy domknąć dopiero wtedy, kiedy uzupełnimy nasza halę o wszelkie specjalistyczne parki maszyn, jak również o suwnice czy dźwigi i wózki widłowe. W halach magazynowych nie może też zabraknąć pomieszczeń socjalnych oraz odpowiednio wyposażonych biur.

Powrót