Biuro projektowe EKOBUD
e-mail ikona

biuro@ekobud.net.pl

godziny otwarcia ikona

Pn - Pt 7:00 - 15:00

menu ikona

Aktualności

Jak czytać projekt instalacji sanitarnej?

Szukając wykonawcy projektu instalacji sanitarnej musimy wybrać nie tylko osobę posiadającą odpowiednie uprawnienia do takiej pracy, ale i specjalistę, który indywidualnie podchodzi do tego typu zagadnień

Szukając wykonawcy projektu instalacji sanitarnej musimy wybrać nie tylko osobę posiadającą odpowiednie uprawnienia do takiej pracy, ale i specjalistę, który indywidualnie podchodzi do tego typu zagadnień. Współcześnie coraz więcej Polaków decyduje się na wybudowanie domu – jednym z ważniejszych elementów tej inwestycji są właśnie instalacje sanitarne. Co wchodzi w skład rysunku technicznego instalacji sanitarnych? Jak wyglądają oznaczenia sanitarne na takich rysunkach i czy musimy faktycznie znać ich znaczenie? Jak czytać oznaczenia instalacji sanitarnych? Jak sprawdzić, czy projekt wykonany na zlecenie dla nas został faktycznie stworzony prawidłowo?

Rysunek techniczny instalacji sanitarnych

Stworzenie projektu instalacji sanitarnej dla domu jednorodzinnego czy też innego budynku mieszkalnego jest jednym z najważniejszych zagadnień. Zlecenie stworzenia takiego rysunku jest wymagane – bez niego niemożliwe stanie się stworzenie funkcjonalnej instalacji, odpowiadającej nie tylko samemu budynkowi, jak i nam. Rysunek techniczny instalacji sanitarnych wykona dla nas specjalista zatrudniony w firmie projektowej lub też osoba posiadająca odpowiednie uprawnienia i tworząca jednoosobową firmę. Tworzenie projektu może trwać od kilku dni do kilku tygodni – wszystko zależy od stopnia skomplikowania budynku oraz tego, jakie są nasze oczekiwania względem konkretnych rozwiązań. Jak tworzony jest rysunek techniczny instalacji sanitarnych? Czy mamy obowiązek znać oznaczenia sanitarne na tym rysunku?

Warto wiedzieć, jakie elementy wchodzą w skład projektu instalacji sanitarnej – podstawą jest tu instalacja wodociągowo-kanalizacyjna, zbiornik bezodpływowy lub też przydomowa oczyszczalnia ścieków tworzona w przypadku braku możliwości podłączenia się do sieci kanalizacyjnej. Kolejny istotny aspekt to projekt instalacji kanalizacji deszczowej oraz rozplanowanie dyspozycji wodą deszczową – w tym przypadku możliwe jest budowanie studni chłonnych czy też skrzynek rozsączających. Rysunek techniczny instalacji sanitarnych zawiera również instalacje ogrzewcze – czyli grzejniki, ogrzewanie podłogowe, ścienne. Niezbędne okażą się również elementy takie jak kotłownia czy instalacja gazowa. Projekty techniczne zawierają też charakterystykę energetyczną budynku – te dokumenty pozwalają na stwierdzenie, czy budowla jest odpowiednio ocieplona i izolowana, aby w przyszłości nie borykać się z problemem wilgoci czy konieczności stałego dogrzewania.

Oznaczenia sanitarne – czy musimy je znać?

Zlecając stworzenie rysunku technicznego instalacji sanitarnych warto zainteresować się podstawami, aby móc rozczytać przygotowany dla nas rysunek. Po przygotowaniu takiego projektu specjalista z pewnością usiądzie z nami nad rysunkiem i objaśni wszelkie zastosowane rozwiązania. Oznaczenia sanitarne powinny być dla nas istotną informacją, jakie rozwiązania i sprzęty zamieszczone zostały na projekcie – taki projekt to niezwykle istotna informacja dla wykonawców instalacji. Oznaczenia instalacji sanitarnych nie musimy uczyć się na pamięć – to zadaniem wykonawcy jest przygotowanie takiego projektu, który zostanie zaakceptowany przez nas i osoby odbierające projekt. Jeśli posiadamy jakiekolwiek wątpliwości związane z projektem oraz oznaczeniami instalacji sanitarnych możemy zwrócić się w pierwszej kolejności do samego twórcy projektu, lub też przedstawić projekt innym specjalistom do analizy i ewentualnej oceny.

Czy możliwe jest zareklamowanie stworzonego projektu instalacji sanitarnych?

Projekt instalacji sanitarnych jest tworzony na dane zlecenie i podlega reklamacji – nie ma co do tego wątpliwości. Jeśli projekt jest wadliwy i na etapie jego realizacji zostaną wykryte błędy autor jest zobowiązany do ich poprawy. Niepoprawione nieprawidłowości mogą skutkować nie tylko brakiem odbioru technicznego, ale też problemami w przyszłości podczas użytkowania tego typu instalacji.

Powrót