Biuro projektowe EKOBUD
e-mail ikona

biuro@ekobud.net.pl

godziny otwarcia ikona

Pn - Pt 7:00 - 15:00

menu ikona

Aktualności

Jak przekształcić budynek gospodarczy na mieszkalny?

Czy budynek gospodarczy można przekształcić na mieszkalny? Jakich formalności należy dopełnić, aby było to możliwe?

Jak przekształcić budynek gospodarczy na mieszkalny?

Coraz więcej osób szuka sposobów na lepsze, wygodniejsze życie. Adaptując stare budynki gospodarcze możliwe jest stworzenie nowych miejsc mieszkalnych, zarówno dla naszej rodziny, ale też jako inwestycja na przyszłość. Czy budynek gospodarczy można przekształcić na mieszkalny? Jakich formalności należy dopełnić, aby możliwe stało się przekształcenie budynku gospodarczego na mieszkalny? Czy warto korzystać z pomocy specjalistów takich jak architekci, którzy powiedzą nam jak zaadaptować budynek gospodarczy na mieszkalny?

Czy budynek gospodarczy można przekształcić na mieszkalny – kwestie prawne

Przekształcenie budynku gospodarczego na mieszkalny jest możliwe i wykonalne – inwestorzy czy wykonawcy muszą jednak pamiętać, że nie jest to remont, a przebudowa. Różnica jest kolosalna – remont polega na realizacji w istniejącym budynku robót budowlanych, które nie są bieżącą konserwacją. Remonty nie wymagają zgłoszenia czy uzyskiwania stosowanych pozwoleń. W przypadku przekształcenia budynku gospodarczego w mieszkalny zachodzi konieczność przebudowy – istotą jest zmiana przeznaczenia budynku, co ciągnie za sobą tworzenie nowych instalacji, tworzeniem ocieplenia, wstawianiem ścian działowych, wstawianiem nowych okien. Przebudowa nie wpływa na kubaturę czy powierzchnię zabudowy.

Przekształcenie budynku gospodarczego na mieszkalny

Podstawą do tego, czy budynek gospodarczy można przekształcić na mieszkalny jest ekspertyza techniczna (dzięki niej możliwe jest poznanie stanu budynku) oraz wykazanie prawa własności do danej nieruchomości. W praktyce często zdarza się, że gmina czy konkretny starosta lub prezydent mogą wyrazić sprzeciw na zmianę użytkowania – może wynikać to z faktu, że zakres planowanych prac może wymagać pozwolenia budowlanego! O tym, czy budynek gospodarczy można przekształcić na mieszkalny decydują również urzędnicy. Urzędnicy mogą powołać się również na naruszenie miejscowego planu zagospodarowania. Powodem odmowy na zmianę formy użytkowania są względy sanitarno-zdrowotne.

Kolejnym krokiem jest zlecenie doświadczonemu architektowi stworzenie projektu adaptacji budynku. Tu pojawia się pytanie: jak zaadaptować budynek gospodarczy na mieszkalny? Posiadając niezbędne zgody pamiętajmy o tym, aby zatrudnić kierownika budowy oraz prowadzić dziennik robót wykonywanych w celu przekształcenia budynku gospodarczego w mieszkalny.

Jak zaadaptować budynek gospodarczy na mieszkalny?

Zastanawiając się, jak zaadaptować budynek gospodarczy na mieszkalny przede wszystkim musimy zwrócić uwagę na kubaturę, wszelkie możliwe przyłącza wodno-kanalizacyjne, przyłącza elektryczne. Ich brak będzie wymagał stworzenia odpowiednich planów instalacji, kolejno zaś wykonania ich przez uprawnionych specjalistów. Niezwykle ważnym aspektem przekształcania jest zadbanie o odpowiednie docieplenie budynku – warto w tym celu wykorzystać możliwość stworzenia charakterystyki energetycznej budynku, aby określić jego mocne i słabe strony. Charakterystyka energetyczna wskaże problematyczne zagadnienia i pozwoli na zaproponowanie innowacyjnych, energooszczędnych rozwiązań.

Powrót