Biuro projektowe EKOBUD
e-mail ikona

biuro@ekobud.net.pl

godziny otwarcia ikona

Pn - Pt 7:00 - 15:00

menu ikona

Aktualności

Jakie domy są najtańsze w budowie?

Koszt budowy domu to jeden z najważniejszych aspektów podczas wyboru projektu własnego domu.

Nie ma wątpliwości, że koszt budowy domu to jeden z najważniejszych aspektów podczas wyboru projektu własnego domu. Szukając idealnego projektu dla siebie i swoich bliskich pragniemy jednocześnie komfortu, ale też rozsądnej ceny. Projektanci i architekci chętnie prezentują tanie technologie budowy domu oraz wyjaśniają, jakie rozwiązania wykorzystywać, aby koszty nie były wysokie. Jak zbudować dom bez konieczności opróżniania naszej kieszeni do zera? Jak wybrać projekt domu tani w budowie?

Najtańszy system budowy domu – co wpływa na cenę?

Budowa domu to olbrzymia inwestycja, do której często przygotowujemy się latami. Chcąc nieco zmniejszyć koszty warto przede wszystkim wybrać odpowiedni projekt domu – tanie technologie budowy domu pozwolą na oszczędności rzędu dziesiątek tysięcy złotych. Co wpływa na cenę budowy domu? Przede wszystkim działka, jej uzbrojenie lub jego brak, lokalizacja działki. Olbrzymim kosztem jest jednak sam projekt domu oraz to, jak bardzo jest skomplikowany. W skrócie – im prostsza bryła, tym projekt i wykonanie okażą się tańsze. Co wpływa na zwiększenie kosztów budowy? Możliwości jest wiele – przede wszystkim kubatura bryły. Im większy metraż, tym większe koszty. Druga istotna sprawa to poziom komplikacji bryły – lukarnie, spady, jaskółki znacząco podwyższają cenę. W przypadku budowy domu musimy zadecydować o tym, czy bryła będzie piętrowa czy też wystarczy nam parterowy dom z poddaszem. Olbrzymim kosztem są również prace dekarskie w przypadku dachów wielospadowych. Decydując się na klasyczny dach dwuspadowy znacząco tniemy koszty i pozwalamy sobie na większe oszczędności. Najtańszy system budowy domu to również domy bez piwnic – piwnice wymagają nie tylko skomplikowanych robót budowlanych, ale często też odpowiednich uszczelnień przed wilgocią.

Tanie technologie budowy domu

Jak wybrać projekt domu tani w budowie? Z pewnością warto zainteresować się lekkim budownictwem skandynawskim lub też domem z prefabrykatów, który w ostatnich latach bije u nas rekordy popularności. W przypadku domów w technologii skandynawskiej podstawowym budulcem jest drewno, oczywiście o odpowiedniej grubości i odpowiednio zaimpregnowane. Domy takie często spełniają warunki pasywności, przez co dodatkowo szybko odczujemy różnicę w rachunkach za ogrzewanie domostwa. Najtańszy system budowy domu to również domy z prefabrykatów – w ich przypadku klienci wybierają z gotowego katalogu projektów, ustalane są tematy związane z dociepleniem, instalacjami. Sam dom budowany jest w przeciągu kilku miesięcy, co jest jednym z najważniejszych atutów wyboru. Domy w konstrukcji szkieletowej to świetna alternatywa dla domu murowanego – nie ma wątpliwości, że jego wznoszenie trwa znacznie szybciej. Warto wiedzieć, że elementami murowanymi w takich konstrukcjach są fundamenty i elementy komina. Domy szkieletowe zbudowane prawidłowo doskonale izolują ciepło i zapewniają wysoki komfort mieszkańcom.

Jak wybrać projekt domu tani w budowie?

Jaki projekt domu wybrać, aby inwestycja nie przerosła naszych możliwości finansowych? Jak wybrać projekt domu tani w budowie? Podstawą jest sam projekt architektoniczny – wybierzmy gotowy projekt, który spełnia nasze oczekiwania. Gotowe projekty są znacznie tańsze niż projekty tworzone od zera, idealnie dopasowane do naszych potrzeb. Gotowy projekt może być w niewielkim stopniu zmieniany, aby bardziej dopasować go do naszych oczekiwań. Kolejna sprawa to tanie technologie budowy domu – wybieramy materiały i technologie, które pozwolą na oszczędność na tworzywach, a jednocześnie zagwarantują nam wysoką jakość konstrukcji. Architekci podpowiedzą nam najlepsze rozwiązania. Najtańszy system budowy domu to również wybór prostej bryły, z dachem dwuspadowym. Wśród rekomendowanych domów o niskiej cenie wymienia się domy parterowe z możliwością zabudowania poddasza. Istotne jest to, aby bryła domu nie posiadała wykuszy czy jaskółek – elementy te zmuszają do tworzenia bardziej skomplikowanej struktury dachu. Podczas budowania domu możemy również stawiać na rozwiązania pozwalające na odzyskiwanie energii – pozwoli to na zmniejszenie kosztów utrzymania domu już w czasie jego użytkowania.

Powrót