Biuro projektowe EKOBUD
e-mail ikona

biuro@ekobud.net.pl

godziny otwarcia ikona

Pn - Pt 7:00 - 15:00

menu ikona

Aktualności

Koszt budowy hotelu

Budowa hotelu to interesująca i z pewnością przynosząca zyski inwestycja, szczególnie, kiedy mamy na hotel dobry pomysł, ciekawą lokalizację czy ofertę dla gości.

Budowa hotelu to interesująca i z pewnością przynosząca zyski inwestycja, szczególnie, kiedy mamy na hotel dobry pomysł, ciekawą lokalizację czy ofertę dla gości. Cena budowy hotelu zależy od wielu czynników, wśród których wymienia się przede wszystkim lokalizację, cenę działki, projekt. Kosztorys budowy hotelu zamyka się dopiero po jego urządzeniu i uruchomieniu. Ile kosztuje budowa hotelu i czy taka inwestycja ma dzisiaj sens?

Ile kosztuje budowa hotelu?

Kosztorys budowy hotelu to złożona kwestia, która wymaga nie tylko znajomości rynku i branży, ale też szacowania niespodziewanych kosztów. Podstawą w chęci stworzenia takiej inwestycji jest znalezienie odpowiedniej lokalizacji, która przyciągać będzie potencjalnych gości. Cena budowy hotelu to w olbrzymiej mierze wypadkowa wyboru danego miejsca. Jeśli chcemy, aby nasz hotel czy pensjonat przyciągał ludzi konieczne jest znalezienie miejsca o wysokich walorach turystycznych. W Polsce największym zainteresowaniem cieszą się oczywiście góry, ale też pomorze czy Mazury. Konieczne jest podjęcie decyzji, czy nasz hotel ma być miejscem blisko skomunikowanym z miejscowościami turystycznymi czy też ma być enklawą wśród zieleni z dala od miasta. W przypadku drugiej opcji ziemia z pewnością będzie tańsza, jednak naszym zadaniem będzie zapewnienie gościom odpowiedniej infrastruktury oraz atrakcji. Cena budowy hotelu to w dużej mierze cena gruntu – od tego, gdzie położona będzie nasza działka oraz czy będzie ona dobrze skomunikowana zależą pierwsze koszty.

Kosztorys budowy hotelu i projekt architektoniczny

Posiadając już grunt, na którym będziemy chcieli postawić nasz hotel czy pensjonat konieczne jest stworzenie projektu architektonicznego hotelu. W tym celu warto wybrać doświadczonych architektów lub też biuro projektowe, które zajmie się tym zadaniem kompleksowo. Projekt budynku wlicza się w kosztorys budowy hotelu i może stanowić jego istotną część. Tworząc projekt od zera pamiętajmy o ścisłej współpracy z wykonawcami – mając swoje wizje na budynek warto skonfrontować z nimi nasze wyobrażenia oraz poprosić o wskazanie rozwiązań mogących mieć kluczowe znaczenie dla bryły. O cenie hotelu zadecydują takie zagadnienia jak liczba kondygnacji oraz złożoność bryły, dach. Pamiętajmy również, aby architekci współpracowali z architektami zieleni – aby nasz hotel był atrakcyjny dla gości musimy zapewnić im wiele miejsca do relaksu, również na świeżym powietrzu.

O tym, ile kosztuje budowa hotelu zadecyduje również to, czy inwestycja ma obejmować również strefę SPA. Obecnie tego typu udogodnienia w hotelach to standard, warto więc zadbać o to, aby swoją ofertą SPA wyróżnić się na tle konkurencji. Gościom warto zaproponować kilka rodzajów saun, basen, wody termalne, jak również strefy masażu, punkty odnowy biologicznej.

Cena budowy hotelu – materiały i innowacyjne rozwiązania

Rozpoczynając budowę warto uzgodnić z architektami i znawcami tematu jakie materiały wykorzystać do budowy hotelu, aby budynek był nie tylko trwały, ale i odpowiednio termoizolowany. Szeroki wybór materiałów budowalnych oraz liczne innowacje sprawiają, że możliwe stanie się stworzenie bryły, która samodzielnie odzyskuje ciepło, co znacząco przełoży się na oszczędności w przyszłości. Dobrym pomysłem może być wykorzystanie urządzeń pozwalających na odzyskiwanie energii, np. paneli słonecznych. Takie rozwiązania sprawią, że nasz hotel stanie się bardziej przyjazny dla środowiska.

Zastanawiając się ile kosztuje budowa hotelu musimy również uwzględnić otoczenie budynku – podstawą jest tu oczywiście parking dla potencjalnych gości. Istotne jest również stworzenie infrastruktury do odpoczynku blisko natury – może być to stworzenie niewielkiego parku lub wykorzystanie istniejących zasobów zielonych na naszej działce. Dobrym pomysłem może być przedłużenie hotelowej restauracji czy kawiarni właśnie poprzez stworzenie strefy wypoczynkowej na zewnątrz – w tym celu wystarczy odpowiednio zaprojektować ogród restauracyjny, otoczyć go zielenią, zapełnić wygodnymi i eleganckimi meblami ogrodowymi. Słuszną decyzją będzie osłonięcie miejsc siedzących przed słońcem np. poprzez pergole ogrodowe lub parasole.

Powrót