Biuro projektowe EKOBUD
e-mail ikona

biuro@ekobud.net.pl

godziny otwarcia ikona

Pn - Pt 7:00 - 15:00

menu ikona

Aktualności

Projekt budynku biurowego

Nowoczesne projekty budynków biurowych zaskakują innowacyjnością i rozwiązaniami. Czy projektowanie biurowców to wyzwanie?

Stworzenie funkcjonalnego budynku biurowego to praca nie dla jednego, ale dla całej grupy architektów oraz specjalistów od tworzenia funkcjonalnej przestrzeni. Odpowiednio zaprojektowany budynek musi być dostosowany nie tylko do osób, które będą w nich pracować, ale również gości, dostawców. Nowoczesne projekty budynków biurowych zaskakują innowacyjnością i rozwiązaniami. Czy projektowanie biurowców to wyzwanie? Zdecydowanie tak!

Nowoczesne projekty budynków biurowych

Jakie cechy powinny spełniać nowoczesne projekty budynków? Przede wszystkim taki budynek powinien być on dopasowany do współczesnych potrzeb najemców, odpowiadać potrzebom rynku, pozwalać na poczucie komfortu będąc wewnątrz i zachowywać estetykę, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Plan budynku biurowego powinien uwzględniać także to, co wokół niego – projektowanie biurowców nie może być oderwane od zastałego otoczenia. Biurowiec powinien wtapiać się w tkankę miejską, uzupełniać ją, nie przytłaczać jej. Projektowanie biurowców to przede wszystkim uwzględnienie potrzeb osób, które będą w nich pracować. Firmy najmujące całe piętra czy kilka kondygnacji potrzebują zróżnicowanych przestrzeni, takich jak open space, ale też sal konferencyjnych, pomieszczeń socjalnych, kuchni i jadalni, pomieszczeń wypoczynkowych dla pracowników. Nie zapominajmy, że ważnym elementem budowy takich budynków są drogi ewakuacyjne oraz udogodnienia dla osób niepełnosprawnych! Podczas projektowania biurowców architekci powinni mieć na uwadze również to, że budynek będzie wizytówką firmy lub kilku firm. Estetyka jest tu kluczowa. Warto przedyskutować z inwestorem jego oczekiwania i dopasować je do kosztorysu oraz dostępnych środków.

Plan budynku biurowego

Tworząc plan budynku biurowego powinniśmy pamiętać nie tylko o tym, aby był on komfortowy i reprezentacyjny, ale też o tym, aby jego eksploatacja nie była kosztowna. Zadaniem architekta jest zaproponowanie takich rozwiązań, aby jednocześnie zachować czas realizacji, zaproponować optymalne rozwiązania oraz zapewnić, aby rozwiązania te wpływały na obniżanie kosztów eksploatacji. W ostatnich latach wiele mówi się o konieczności zmiany wnętrz biurowców na bardziej przytulne, sprzyjające dobrej atmosferze. W tym celu wykorzystywane są nie tylko zdolności dekoratorów wnętrz, ale i architektów zieleni. Szczegółowe plany budynków biurowych wykorzystują instalacje z roślin, aby nie tylko wpłynąć na estetykę otoczenia, ale i realnie poprawić jakość przestrzeni wprowadzając do niej naturę.

Projektowanie biurowców – udogodnienia dla najemców

Wśród oczywistych udogodnień związanych z użytkowaniem biurowców wymienia się przede wszystkim windy szybkobieżne oraz parkingi. Te ostatnie, ze względu na oszczędność miejsca, często umieszcza się pod ziemią. Nowoczesne projekty budynków powinni uwzględniać jak największą ilość miejsc parkingowych. Warto też pamiętać, że pracownicy będą przyjeżdżać do biura nie tylko samochodami, ale też rowerami czy motocyklami. Na parkingu powinno znaleźć się dość miejsca i na te pojazdy.

Powrót