Biuro projektowe EKOBUD
e-mail ikona

biuro@ekobud.net.pl

godziny otwarcia ikona

Pn - Pt 7:00 - 15:00

menu ikona

Aktualności

Projekt domu energooszczędnego

Wybudowanie własnego domu jest dzisiaj prostsze niż kiedykolwiek wcześniej – olbrzymia dostępność materiałów budowlanych oraz szansa na zaciągnięcie korzystnego kredytu sprawiają, że coraz większa ilość ludzi decyduje się na taką inwestycję.

Wybudowanie własnego domu jest dzisiaj prostsze niż kiedykolwiek wcześniej – olbrzymia dostępność materiałów budowlanych oraz szansa na zaciągnięcie korzystnego kredytu sprawiają, że coraz większa ilość ludzi decyduje się na taką inwestycję. Wśród najczęściej podawanych argumentów do budowy domu wymienia się większą przestrzeń dla siebie i rodziny, możliwość życia bliżej natury, posiadanie ogrodu. Szukając odpowiedniego projektu domu warto zastanowić się nad domem energooszczędnym. Energooszczędne domy to ciekawa alternatywa dla klasycznych domów, która pozwoli nam na zachowanie większej ilości pieniędzy w kieszeni w przyszłości. Gdzie znaleźć projekty domów ekologicznych? Czy nowoczesne projekty domów energooszczędnych są drogie?

Energooszczędne domy – czyli jakie?

Czym są energooszczędne domy? Domy energooszczędne to budowle, których zapotrzebowanie na energię to ok 70 kWh/(m²/rok). Dla porównania w przypadku domów pasywnych jest to 15 kWh/(m²/rok). Zwykłe domy mogą mieć zapotrzebowanie sięgające nawet 150 kWh/(m²/rok). Wartości te warto jednak uzupełnić o dodatkowe informacje – energooszczędne domy to budynki nastawione na oszczędzanie energii, zarówno poprzez stosowanie urządzeń określonego typu, jak i izolowanie termiczne bryły, aby nie była ona podatna na ucieczkę ciepła. W przypadku domów pasywnych musimy dodać do tego również odzyskiwanie energii i jej ponocne przetwarzanie.

Budowa domu energooszczędnego powinna zostać gruntownie przemyślana i przekalkulowana już na etapie planowania i tworzenia projektu, gdyż rozwiązania w nim zastosowane będą znacznie droższe niż w przypadku klasycznego domu.

Projekty domów ekologicznych – czym się wyróżniają?

Projekty domów ekologicznych różnią się od projektów domów pasywnych – w przypadku tych pierwszych możemy bowiem pozwolić sobie na większą swobodę co do samej bryły, jak i jej elementów. Sami architekci podkreślają jednak, że aby zbudować funkcjonalny dom energooszczędny przede wszystkim powinniśmy zminimalizować ilość ścian zewnętrznych i połaci dachowych. W praktyce oznacza to, że im prostsza bryła domu, tym lepiej! Kiedy kubatura budynku jest prosta mniejsze są straty ciepła. Istotne jest również unikanie elementów mogących tworzyć mostki termiczne.

Nowoczesne projekty domów energooszczędnych często wykorzystują założenia projektów domów pasywnych. Oznacza to, że dom budowany jest z uwzględnieniem stron świata. W części południowej umieszcza się salony, pokoje dzienne, jadalnie – wszystko po to, aby przestrzeń w której przebywamy najczęściej była naturalnie oświetlona i dogrzana. Po stronie północnej umieszczane są garderoby, sanitariaty czy też kuchnie. Istotne są również okna – duże przeszklenia po stronie południowej pozwolą na uzyskanie niejakiej pasywności – wnętrze będzie ogrzewane promieniami słonecznymi. Istotne jest tu jednak to, aby okna były wysokiej klasy – okna trzyszybowe pozwolą na zatrzymywanie ciepła wewnątrz. W domach energooszczędnych stosowana jest izolacja grubości ok. 20 cm, dach ocieplany jest wełną mineralną na grubość 30 cm.

Nowoczesne projekty domów energooszczędnych często wykorzystują rozwiązania, które w praktyce mają dodatkowo pomóc nam w oszczędzaniu zasobów. Poza kotłami na biomasę popularnym rozwiązaniem są kolektory słoneczne umieszczane na dachu czy przy ścianach budynku.

Nowoczesne projekty domów energooszczędnych – skąd je wziąć?

Projekty domów ekologicznych znajdziemy w ofercie topowych biur architektonicznych. Warto wiedzieć, że możemy skorzystać zarówno z gotowego projektu, jak zatrudnić architekta, który stworzy dla nas indywidualny projekt, dopasowany do naszych potrzeb. Zaletą gotowych projektów jest bez wątpienia ich cena – jest ona atrakcyjnie niska. Musimy mieć świadomość jednak, że za wszelkie poprawki i zmiany w projekcie takim dodatkowo dopłacimy. Koszt indywidualnego projektu tworzonego od podstaw jest bardziej kosztowny, jednak ścisła współpraca z architektem pozwoli na stworzenie naszego wymarzonego domu.

Powrót