Biuro projektowe EKOBUD
e-mail ikona

biuro@ekobud.net.pl

godziny otwarcia ikona

Pn - Pt 7:00 - 15:00

menu ikona

Aktualności

Projekt instalacji elektrycznej

Budowa własnego domu czy też wykańczanie domu stworzonego dla nas przez dewelopera to olbrzymie wyzwanie.

Budowa własnego domu czy też wykańczanie domu stworzonego dla nas przez dewelopera to olbrzymie wyzwanie, które kosztuje nas nie tylko pieniądze, ale też nasz prywatny czas i nerwy. Chcąc podejść do kwestii własnego domu jak najbardziej rzeczowo warto mieć świadomość, jak wiele istotnych elementów musi być dopełnionych i wykonanych prawidłowo. Wśród najczęściej poruszanych tematów na forach budowlanych wymienia się instalacje elektryczne oraz plany instalacji elektrycznych. Kto wykona dla nas projekt elektryczny? Czy jest on konieczny?

Projekt sieci elektrycznej

Do roku 2015, kiedy to znowelizowane zostały konkretne elementy prawa budowlanego, projekt sieci elektrycznej musiał być dołączony do projektu budowlanego – tak samo jak projekty instalacji sanitarnej czy też wod.-kan. Wtedy bez kompletu tych dokumentów nie można było marzyć o rozpoczęciu budowy. Zmiany w prawie budowlanym znacząco uprościły ten temat – dzisiaj projekt nie jest obowiązkowy, inwestor może go jednak zgłosić. Dzisiaj wiele osób decyduje się mimo wszystko na zlecenie wykonania takiego projektu – dlaczego? Podstawą jest tu bezpieczeństwo, ale również dopasowanie konkretnych rozwiązań do indywidualnych potrzeb mieszkańców danego domu. Projekt elektryczny składa się ze schematów i planów, zawiera informacje o parametrach i zastosowanych rozwiązaniach sieciowych. Wprawny projektant dopasuje instalację do istniejących sieci na danym terenie, aby w przyszłości uniknąć skoków napięcia czy zwarć.

Projekt elektryczny – co się na nim znajduje?

Na prawidłowo stworzonym projekcie elektrycznym znajdziemy przede wszystkim rozmieszczenie gniazd wtyczkowych, punktów świetnych, puszek, trasy układania przewodów oraz dokładne usytuowanie skrzynki bezpiecznikowej. Decydując się na stworzenie planu instalacji elektrycznej naszego domu warto również pomyśleć o tym, co na zewnątrz. Szybko bowiem okaże się, że niezbędne okaże się światło przed drzwiami wejściowymi, oświetlenie bramy wjazdowej do garażu. Co ważne: instalacja elektryczna zewnętrzna jest niezbędna do tego, aby wykorzystywać elektryczne zamykanie bramy czy wykorzystywanie domofonu.

O czym warto pamiętać podczas tworzenia planów instalacji elektrycznej?

Pomimo tego, że sam projekt sieci elektrycznej wykonywany jest przez doświadczonego elektryka musimy mieć świadomość, że współpraca z nim na każdym etapie tworzenia projektu wpłynie na polepszenie jakości naszego życia w domu. Pamiętajmy o tym, że finalnie to my powinniśmy zadecydować o tym, gdzie znajdować się będą gniazdka oraz punktu światła. Mając już plany na konkretne urządzenie miejsc takich jak łazienki, toalety czy kuchnie jasno nakreślmy, w jakich punktach wymienione elementy powinny się znaleźć. Kolejność jest więc jasna: najpierw otrzymujemy projekty urządzenia wnętrz, które zlecamy architektom wnętrz, kolejno z takimi planami udajemy się do twórców planów instalacji elektrycznych.

Jakie są zalety tworzenia planu instalacji elektrycznej?

Nie ma wątpliwości, że podstawową zaletą stworzenia projektu sieci elektrycznej jest zapewnienie sobie bezpieczeństwa i komfortu. Instalacja stworzona w oparciu o wiedzę specjalisty oraz nasze oczekiwania i plany pozwoli na lepszą funkcjonalność całego budynku i jego otoczenia. Prawidłowo zaprojektowana instalacja elektryczna powinna być wolna od wad i błędów – oznacza to brak problemów w przyszłości, brak konieczności np. kucia ścian w celu wykonania poprawek. Plan instalacji elektrycznej to również olbrzymie ułatwienie dla monterów, którzy w naszym domu będą realizować założenia planu. Szczegółowe informacje związane z konkretnymi rozwiązaniami i oznaczenia znajdą oni właśnie w takim planie. Z pewnością plan sieci elektrycznej pozwoli nam odpowiednio zaplanować miejsca gniazdek czy punktów świetlnych i w przyszłości nie będziemy musieli temu zagadnieniu poświęcać więcej czasu.

Powrót