Biuro projektowe EKOBUD
e-mail ikona

biuro@ekobud.net.pl

godziny otwarcia ikona

Pn - Pt 7:00 - 15:00

menu ikona

Aktualności

Projekt instalacji sanitarnej domu jednorodzinnego

Analizując wady i zalety tego rozwiązania stwierdzamy, że wybudowanie własnego domu to inwestycja porównywalna finansowo z kupnem mieszkania o metrażu 55-60 metrów kwadratowych

Rosnące ceny mieszkań w dużych i średnich miastach oraz spadająca jakość samych budynków mieszkalnych stopniowo doprowadza nas do stwierdzenia, że znacznie lepszą inwestycją będzie zbudowanie domu pod miastem lub też na jego obrzeżach. Analizując wszelkie wady i zalety tego rozwiązania szybko stwierdzamy, że wybudowanie własnego domu to inwestycja porównywalna finansowo z kupnem mieszkania o metrażu 55-60 metrów kwadratowych. Inwestycja taka musi być jednak odpowiednio przygotowana – liczy się nie tylko odpowiednia działka, ale i instalacje, które pozwolą nam na wygodne użytkowanie domu. Wśród najważniejszych zagadnień wymienia się projekt instalacji wod-kan w domu jednorodzinnym. Skąd wziąć taki projekt instalacji sanitarnej? Jakiej spodziewać się ceny projektu instalacji sanitarnej domu jednorodzinnego?

Projekt instalacji wod-kan w domy jednorodzinnym – kto ją dla nas wykona?

Stworzenie projektu instalacji wod-kan w domu jednorodzinnym zlecać powinniśmy wyspecjalizowanym firmom lub też specjalistom posiadającym odpowiednie uprawnienia do takiej pracy. W dużych czy średnich miastach może okazać się, że przyjdzie nam nieco poczekać na wykonanie takiego projektu – spore zainteresowanie inwestycjami budowlanymi sprawia, że specjaliści są obłożeni pracą.

Cena projektu instalacji sanitarnej domu jednorodzinnego

Od czego zależeć będzie cena projektu instalacji sanitarnej domu jednorodzinnego? Przyjąć możemy dwa czynniki mówiące o wysokości ceny. Pierwszy to oczywiście powierzchnia samego domu – im dom większy, tym cena za metr kwadratowy takiego projektu będzie niższa. Druga istotna sprawa to oczywiście wybór konkretnego twórcy projektu – zazwyczaj ceny wyższe są w pracowniach projektowych. Niższe ceny za projekt instalacji sanitarnej zaproponuje nam wolny strzelec. Cena projektu instalacji wod-kan w domu jednorodzinnym wynika również ze stopnia skomplikowania samej instalacji i wymogów inwestora. Warto również pamiętać, że cena projektu instalacji sanitarnej domu jednorodzinnego nie jest ceną jego wykonania. Tu wartość warunkować będą przede wszystkim zastosowane elementy oraz rodzaje materiałów wykorzystanych podczas tworzenia instalacji.

Jakie elementy musi zawierać projekt instalacji sanitarnej?

Poprawny odbiór techniczny budynku jednorodzinnego nie będzie miał miejsca, jeśli budynek ten nie będzie posiadał sprawnie działającej instalacji wodno-kanalizacyjnej. Warto pamiętać, że jest ona elementem instalacji sanitarnych i składa się zasadniczo z dwóch elementów: instalacji wodociągowej, która odpowiada za doprowadzanie wody do budynku oraz instalacji kanalizacyjnej (zwanej również sanitarną), która odpowiada za odprowadzanie z domu ścieków bytowo-gospodarczych oraz deszczówki. Projekt instalacji sanitarnej zakłada, że instalacja ma być podłączona do sieci wodociągowych oraz kanalizacyjnych. Jeśli nie ma takiej możliwości (co często zdarza się na wsiach) konieczne jest stworzenie szamba lub przydomowej oczyszczalni ścieków. O wyborze konkretnych rozwiązań decydują przede wszystkim warunki gruntowe, ale również ceny i możliwości finansowe danego inwestora.

Czym mogą skutkować nieprawidłowości związane ze źle zaprojektowaną instalacją wod-kan?

Błędy w projektach instalacji wod-kan dla domów jednorodzinnych to problem, który może dotknąć każdego z nas. Warto pamiętać, że tego typu usługa podlega reklamacji – jeśli więc wykonawcy zauważą błędy lub elementy, które nie mogą być zainstalowane koniecznie warto zgłosić się do autora projektu i wnieść o poprawki umożliwiające dalsze prowadzenie prac. Wszelkie błędy i niedociągnięcia będą również skutkowały brakiem odbioru technicznego budynku! Dodatkowo wady ujawniające się po czasie mogą prowadzić do zalania, cofania się wody, nieprawidłowości w działaniu zewnętrznych oczyszczalni ścieków.

Powrót