Biuro projektowe EKOBUD
e-mail ikona

biuro@ekobud.net.pl

godziny otwarcia ikona

Pn - Pt 7:00 - 15:00

menu ikona

Aktualności

Projektowanie hoteli – obowiązujące zasady

Projektowanie hoteli to prawdziwa sztuka, w której, obowiązują pewne zasady, w związku z czym należy ściśle trzymać się określonych wytycznych.

Nie da się ukryć, że turystyka w Polsce kwitnie, szczególnie w obliczu wydarzeń, jakie dzieją się od kilku miesięcy. Nad Bałtyk, na Mazury, w Bieszczady i Tatry, a do mniejszych i większych miast w kraju planują wyjechać na swój urlop rzesze Polaków. Nie wspominając nawet o tłumach narciarzy, którzy każdego roku nawiedzają górskie miejscowości. Przy tym wszystkim, nie brakuje też turystów z zagranicy, których zachwyca zarówno natura – wybrzeże, lasy, jeziora, jak i urokliwe miasta z tradycyjną zabudową. Stąd też, potrzeby noclegowe są coraz większe. Wobec tego, niewątpliwie budowa hoteli to niezwykle opłacalna inwestycja, która zwraca się w bardzo krótkim czasie. Chcąc jednak zachęcić potencjalnych klientów do zatrzymania się właśnie w naszym ośrodku, musimy postarać się o jego atrakcyjność już na etapie planowania. Absolutnie niezbędny jest świetny projekt. Projektowanie hoteli to prawdziwa sztuka, w której, co istotne, obowiązują pewne zasady, w związku z czym należy ściśle trzymać się określonych wytycznych. Na czym polega projektowania hoteli? Jakie są zasady projektowania hoteli?

Projektowanie hoteli

Jak już zostało wspomniane, projektowanie hoteli to prawdziwa sztuka, a co za tym idzie zadanie dla profesjonalistów, którzy zdobyli w tej dziedzinie doświadczenie, wykazują się prawdziwym talentem, a także doskonale orientują się w obowiązujących trendach. Współcześni turyści mają pewne wymagania, w związku z czym hotele muszą spełniać określone standardy. Z jednej strony wszystkie pomieszczenia, poczynając od pokoi i restauracji hotelowej, poprzez kuchnię i pomieszczenia gospodarcze, kończąc na recepcji i ewentualnej strefie SPA powinny być funkcjonalne, zapewniać należyty komfort, z drugiej stylowe, designerskie. A zatem, jakie są obowiązujące dziś zasady projektowania hoteli i czym warto kierować się podczas projektowania hoteli?

Zasady projektowania hoteli

Zasady projektowania hoteli dotyczą poszczególnych etapów projektowania hoteli. Po pierwsze, hotel, a więc i jego projekt musi być dostosowany do konkretnej grupy docelowej, stąd trzeba ustalić jego charakter oraz listę niezbędnych pomieszczeń. Na terenie współczesnych hoteli coraz częściej prócz recepcji, pokoi dla gości oraz restauracji znajduje się też basen, strefa SPA z jacuzzi i saunami, gabinety odnowy biologicznej, sale konferencyjne, pralnia i magiel (chyba, że hotel nawiąże współpracę z firmą zewnętrzną). Kolejna zasada obowiązująca podczas projektowania hoteli to funkcjonalność i ergonomia – hotele muszą być jak najbardziej komfortowe dla gości, co wiąże się również z umiejętnym ukryciem pracującej obsługi poprzez wydzielenie odpowiednich pomieszczeń. Po trzecie, równie istotne co wyżej wymienione, są względy estetyczne – w dzisiejszych czasach każdy hotel, niezależnie od grupy docelowej i przeznaczonego na jego projekt i budowę budżetu, po prostu musi być budynkiem na miarę XXI wieku, być nowocześnie i modnie zaaranżowany.

Powrót