Biuro projektowe EKOBUD
e-mail ikona

biuro@ekobud.net.pl

godziny otwarcia ikona

Pn - Pt 7:00 - 15:00

menu ikona

Aktualności

Projekty budynków handlowych

Zmieniający się model społeczeństwa wpływa praktycznie na każdy aspekt naszego życia. Jednym z najbardziej znamiennych jest zanikanie niewielkich społeczności lokalnych na rzecz dużych, anonimowych skupisk ludzkich.

Zmieniający się model społeczeństwa wpływa praktycznie na każdy aspekt naszego życia. Jednym z najbardziej znamiennych jest zanikanie niewielkich społeczności lokalnych na rzecz dużych, anonimowych skupisk ludzkich. Nieodłącznym elementem takich małych społeczności były niewielkie sklepy, rodzinne zakłady czy gospodarstwa. Dzisiaj, szczególnie w dużych miastach, elementy te zanikają na rzecz budynków handlowych o dużych powierzchniach. Czy nowoczesne budynki handlowe faktycznie są w stanie zastąpić całkowicie lokalną sieć sprzedaży? Jakie projekty hal handlowych tworzone są dzisiaj?

Czas na zakupy!

To, gdzie i co kupujemy uwarunkowane jest od wielu czynników. Kupowanie konkretnych produktów uzależnione jest od ich dostępności na rynku, ceny, ale również odległości miejsca zbytu od naszego miejsca zamieszkania. Współcześnie, starając się oszczędzać czas, szukamy możliwości wykonania zakupów jak najbliżej domu lub też w jednym miejscu. Przestrzeniami oferującymi nam różnorodne sklepy i usługi są nowoczesne budynki handlowe. Jako budynki handlowe rozumiemy przede wszystkim galerie handlowe, ale również pasaże czy nowoczesne hale targowe. Projekty pawilonów handlowych zakładają olbrzymie powierzchnie, na których rozmieszczone są niewielkie sklepy czy butiki. Takie miejsce pozwala nam na zakupienie potrzebnych produktów praktycznie w jednym miejscu.

Projekty pawilonów handlowych – co warto o nich wiedzieć?

Pawilony handlowe, w przeciwieństwie do klasycznych galerii, nie muszą być duże. Charakterystyczną dla projektów pawilonów handlowych jest jednak nie tylko to, że udostępniają one przestrzeń sprzedażową, ale też posiadają odpowiednie zaplecze techniczne (dla najmujących), jak i zaplecze sanitarne czy rozrywkowe dla odwiedzających (kupujących). Urozmaicanie przestrzeni galerii handlowych to już standard – wybierając się na zakupy odzieżowe do galerii oczekujemy, że będziemy tam mogli również napić się kawy, coś przekąsić, czy nawet pójść do kina. Przestrzeń taka musi być również dostosowana do osób starszych, osób posiadających trudności w poruszaniu się czy osób niepełnosprawnych: odpowiednio zaprojektowane miejsca wypoczynkowe pozwolą na relaks, złapanie oddechu. Projekty pawilonów handlowych powinny uwzględniać również sanitariaty, parkingi, zaplecze administracyjne dla zarządców.

Projekty hal handlowych

Zastanawiając się nad różnicami pomiędzy pawilonami a halami z pewnością warto zwrócić uwagę na powierzchnię – projekty hal handlowych zajmują olbrzymie tereny, przez co mogą oferować różnorodną ofertę. Hale handlowe to dzisiaj przede wszystkim miejsce idealne do kupna świeżych warzyw, owoców, produktów pochodzących od lokalnych rolników. Hale handlowe często proponują nam również ofertę przemysłową. Projekty hal handlowych zakładają nie tylko dużą przestrzeń wystawczą, ale również odznaczają się przemyślanymi ciągami komunikacyjnymi, zarówno przez wzgląd na samych kupujących, jak i dostawców.

Nowoczesne budynki handlowe – czy są uniwersalne?

Szukając odpowiedzi na pytanie, czy nowoczesne budynki handlowe są w stanie w pełni wyprzeć klasyczne sklepy warto wziąć pod uwagę również zmieniające się nawyki i trendy. Współcześnie wiele mówi się nie tylko o ochronie zieleni, ale też o tym, aby samodzielnie wpływać na jakość życia wokół nas. Starając się żyć bardziej ekologicznie chętniej zaglądamy do klasycznych „zieleniaków”, gdzie oferowane są nam świeże warzywa i owoce, nierzadko od lokalnych rolników. Odpowiedzią na ten trend są organizowanie w galeriach przez kilka dni w tygodniu targi skupiające lokalnych rolników, producentów. Finalnie jednak to my sami decydujemy o tym, gdzie dokonujemy zakupów. Sami więc tworzymy rynek zbytu i mamy realną szansę na ochronę niewielkich sklepów.

Powrót