Biuro projektowe EKOBUD
e-mail ikona

biuro@ekobud.net.pl

godziny otwarcia ikona

Pn - Pt 7:00 - 15:00

menu ikona

Aktualności

Współczesne style architektury

Styl w architekturze kształtuje przede wszystkim formę, materiał, strukturę, kolor, wzór.

Styl w architekturze to temat oczywiście bardzo rozległy, lecz z pewnością warty zgłębiania. Planując budowę domu, budynku biurowego, przedszkola czy też wielkobudżetowe inwestycje typu baseny/pływalnie, hotele, hale, magazyny, trzeba przecież wiedzieć, w jakim stylu architektonicznym ma być wzniesiony obiekt. Szczególnie jeśli zależy nam na nowoczesnym designie, musimy wiedzieć, którym spośród stylów architektury XX i XXI wieku się zainspirować. Wobec tego, jaki mamy wybór? Jakie są style w architekturze współczesnej? Czym właściwie jest styl w architekturze?

Styl w architekturze

Na styl w architekturze, czyli estetykę, w zgodzie z którą zbudowane są budynki, budowle, a nawet obiekty małej architektury, składa się, a więc kształtuje go wiele różnego rodzaju czynników. Pośród nich należy wymienić przede wszystkim: formę, materiał, strukturę, kolor, wzór. To dzięki nim, poza funkcjonalnością, architektura wpisuje się do kultury i sztuki, zyskuje znaczenie symboliczne, jest znakiem swych czasów, tworzy historię i tradycję.

Style architektury

Już na etapie edukacji wczesnoszkolnej przekazuje się nam wiedzę na temat stylu w architekturze, dzięki czemu nabieramy zdolności rozpoznawania według ściśle określonych wytycznych rozpoznawania poszczególnych. Nie da się ukryć, że głównie dotyczy to architektury starożytnej, średniowiecznej i nowożytnej. Tymczasem, najbardziej interesuje nas to, co współczesne – przecież nikt z nas nie zamierza nagle wybudować sieci hotelów wyglądających, jak rzymski Panteon. Jeśli już, czerpiemy inspirację od słynnych architektów XX i XXI wieku. Wobec tego, jakie są style w architekturze współczesnej?

Jakie są style w architekturze współczesnej?

Styl w architekturze to jej integralna część. Każdy budynek, budowla czy obiekt małej architektury ma przecież określoną formę, kolor, wzór, jest zbudowany z konkretnego materiału odznaczającego się konkretną strukturą. Dostrzeżenie ich pozwala określić styl architektoniczny, jak i stworzyć obiekt należący do jednego z nich. W związku z tym, jakie są style w architekturze współczesnej? Otóż, wyróżnia się trzy podstawowe, a mianowicie: modernizm, postmodernizm i styl tradycjonalistyczny XX wieku. Jeśli chodzi o modernizm, który rozwijał się w XX wieku, a dokładnie w latach 1918-1975, przede wszystkim stawiał on na funkcjonalność. Modernistyczne budynki są więc proste w swej formie i bardzo funkcjonalne. Modernistyczny styl w architekturze, jak sama nazwa zresztą wskazuje, wyparł postmodernizm, który narodził się w drugiej połowie XX wieku (lata 60.). Postmodernizm jest znacznie bardziej złożony, mocno uzależniony od osobistych upodobań i nastroju samego architekta. Z kolei architektura tradycjonalistyczna (inaczej konserwatywna) XX wieku to styl architektury stojący w opozycji do radykalnego, abstrakcyjnego modernizmu i czerpiący z lokalnych tradycji.

Powrót