Biuro projektowe EKOBUD
e-mail ikona

biuro@ekobud.net.pl

godziny otwarcia ikona

Pn - Pt 7:00 - 15:00

menu ikona

Aktualności

Zagospodarowanie terenów zielonych

Poznaj jakie zagospodarowanie zieleni jest dzisiaj najbardziej pożądane.

Gospodarowanie terenami zielonymi w miastach to temat, który w ostatnich latach budzi wiele emocji, zarówno wśród rządzących, jak i inwestorów czy samych mieszkańców miast. Silna urbanizacja oraz liczne inwestycje, szczególnie w dużych i średnich miastach zmuszają nas do zredefiniowania zagospodarowania terenów zielonych, ich ochronę i podkreślanie ich walorów. Czym są tereny zielone w planie zagospodarowania? Jakie zagospodarowanie zieleni jest dzisiaj najbardziej pożądane?

Tereny zielone w planie zagospodarowania

Dla większości z nas tereny zielone w planie zagospodarowania to termin kojarzący się z parkami oraz skwerami w obrębie miasta. Warto jednak zwrócić uwagę, że zagospodarowanie terenu zielonego to nie tylko te obiekty – to również ogrody, ogródki działkowe, tereny sportowe, pasy zieleni, żywopłoty, łąki kwietne czy nawet cmentarze. Ich rola jest niebagatelna – przede wszystkim wprowadzają one ład estetyczny i sprawiają, że przestrzeń do życia staje się dla nas znacznie przyjemniejsza. Jest faktem, że zieleń pozwala na złagodzenie uciążliwych czynników występujących w miastach. Bliskość zieleni bezpośrednio wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie.

Zagospodarowanie terenu zielonego

Prawidłowe zagospodarowanie terenu zielonego pozwala na harmonijne łączenie zieleni miejskiej z tkanką urbanistyczną. Istotne jest, aby w procesie planowania konkretnych inwestycji (np. budowy bloków mieszkalnych) uwzględniać zagospodarowanie zieleni jako integralny punkt.

Zagospodarowanie zieleni w mieście – kwestie klimatyczne

Odpowiedniezagospodarowanie terenu zielonego odgrywa olbrzymią rolę nie tylko w kwestii poprawy estetyki otoczenia, ale również obniżania temperatury w miastach, ochrony wody gruntowej. W ostatnich latach coraz głośniej mówi się o błędach, jakie popełniano przez trzy ostatnie dekady, a których efektem jest dzisiaj „zabetonowanie” miast. Świetnym przykładem są rynki i centralne place miast, kiedyś obsadzone drzewami, dzisiaj wyłożone kostką, bez przestrzeni, która chroniłaby przed palącym słońcem spacerowiczów. Dość powiedzieć, że taka przestrzeń nie tylko nie zachęca do spędzania w niej czasu, ale też jest doskonałym przykładem na to, jak w miastach odnotowujemy wyższe temperatury.

Coraz więcej włodarzy polskich miast zwraca uwagę na problem jakim jest wysoka temperatura w mieście oraz brak naturalnego schronienia dla mieszkańców w formie parków, skwerów czy po prostu: drzew. Dzisiaj tereny zielone w planie zagospodarowania traktuje się z najwyższą dbałością: samorządowcy sami wychodzą z projektami, aby zagospodarowanie zieleni w miastach pełniło wiele ról.

Na rzecz zieleni miejskiej działają również liczne organizacje pozarządowe oraz aktywiści i zwykli mieszkańcy, którzy są świadomi, jak istotne są tereny zielone w planie zagospodarowania. Ochrona zieleni w mieście powinna być priorytetem przede wszystkim dla samych mieszkańców, którzy mają prawo decydować o tym, w jakiej przestrzeni żyją.

Powrót