
Ekobud - Projektowanie obiektów sportowych
Obecne projekty obiektów sportowych typu aquaparki, baseny czy też hale nie powstają na takich samych zasadach, jak miało to miejsce jeszcze kilkanaście lat temu. Do ich realizacji sięga się po nowoczesne rozwiązania, dzięki czemu można uzyskać nie tylko funkcjonalny obiekt sportowy, ale i miejsce przykuwające wzrok ze względu na swoje walory estetyczne. Profesjonalny architekt jest w stanie stworzyć projekt uwzględniający bazę kulturalną i sportową oraz rekreacyjną i gastronomiczną. Co zatem może zostać uwzględnione w projekcie obiektu sportowego?
kobud - Obiekt sportowy o walorach użytkowych i estetycznych
Wygląd projektu obiektu sportowego w dużej mierze zależy od wielkości miasta i rentowności inwestycji oraz od indywidualnych potrzeb i oczekiwań inwestora. Na kształt budynku wpływ będzie miała wielkość działki i funkcje budynku, jakie są w jego przypadku dostępne. Najczęściej obiekt sportowy tworzony jest dla szerokiego grona odbiorców, czyli z uwzględnieniem potrzeb wszystkich odbiorców niezależnie od wieku – zarówno dzieci, młodzieży i dorosłych, jak również seniorów. W zależności o wytycznych inwestora mogą znaleźć się w nim wielofunkcyjne boisko, ścianka wspinaczkowa, kort tenisowy, sala do squasha, tor bowlingowy, sala do sportów walki, siłownia, sala do spinningu, sala fitness, mini golf, sala tenisa stołowego, sale do ćwiczeń, kryty basen, park wodny strefa saun, brodziki dla dzieci i zjeżdżalnie, lodowisko, termy czy też nawet gabinet odnowy biologicznej.
Należy pamiętać o tym, że podczas tworzenia projektu obiektu sportowego konieczne jest sięgnięcie po zaawansowane rozwiązania, z uwzględnieniem przepisów i regulaminów określonych sportów wraz z ze standardami bezpieczeństwa i wymogami funkcjonalnymi. Dobrze zaprojektowany obiekt sportowy przekłada się na komfort użytkowania. W związku z tym tak istotne jest powierzenie tego zadania profesjonalistom z wieloletnim doświadczeniem, ciągłe aktualizowaną wiedzą i sięgającym po nowoczesne rozwiązania technologiczne. Dzięki temu już na etapie projektowym możliwe jest uniknięcie błędów i mało praktycznych rozwiązań.