Biuro projektowe EKOBUD
e-mail ikona

biuro@ekobud.net.pl

godziny otwarcia ikona

Pn - Pt 7:00 - 15:00

menu ikona

Projekty szkół

Projekty szkół

Ekobud - Projekty szkół.

Przestrzenie edukacyjne powinny nie tylko dobrze się prezentować, ale przede wszystkim być dostosowane do potrzeb uczniów w zależności od ich poziomu rozwoju i wieku. Od architekta wymaga się stworzenia projektu zapewniającego możliwość stworzenia obiektu bezpiecznego, komfortowego i stosunkowo taniego w utrzymaniu. W związku z tym warto zlecić jego wykonanie profesjonalistom, którzy mają do dyspozycji nie tylko cenną i stale aktualizowaną wiedzę, ale mogących także wykazać się kreatywnością oraz wieloletnim doświadczaniem. Wszystko to bowiem przełożyć się na efekt końcowy. Spełnienie wszystkich norm, zasad i wymogów jest dla projektanta kwestią priorytetową.

Ekobud - projekty szkół zgodne z obowiązującymi przepisami.

Współpraca inwestora w planowaniu i projektowaniu szkoły jest niezwykle ważną kwestią, jeśli powstały projekt ma spełniać jego indywidualne potrzeby i oczekiwania. Należy zbudować program zarządzania obiektem już na etapie planowania, aby stał się on integralną częścią projektu architektonicznego. Pozwoli to na dobranie najlepszych materiałów i odpowiednich nawierzchni oraz na umiejętne rozplanowanie sprzętów/instalacji i ustalenie powierzchni poszczególnych pomieszczeń. Nie bez znaczenia są również typy zajęć edukacyjnych/pozalekcyjnych oraz program użytkowania sal, aby możliwe było jak najefektywniejsze wykorzystanie dostępnych przestrzeni. W zależności od wytycznych inwestora, szkoła nie musi być jedynie miejscem przeznaczonym do nauki. Może ona pełnić funkcje kompleksowego dokształcania, co w przyszłości pozwoli na uniknięcie niepotrzebnego duplikowania kosztów w przypadku budowania różnych budynków pełniących podobne funkcje.

Jeśli chodzi o wielkość budynku, to znacznie praktyczniejsze i dające więcej możliwości są mniejsze szkoły. Optymalną liczba uczniów w przedszkolu to do 75, w szkole podstawowej do 400, a w szkole średniej do 800. W przypadku większej liczby uczniów zaleca się zaś podzielić budynek zarówno pod względem administracyjnym, jak i architektonicznym. Przychodzenie do szkoły nie musi wiązać się dla uczniów ze stresem, jeśli zostanie stworzone im odpowiednie środowisko fizyczne i społeczne. Projekt szkoły powinien opierać się na rozwiązaniach, które zapewne im komfort i możliwość rozwoju. Już sama strefa wejściowa powinna sprawiać wrażenie przyjaznej i zapraszającej do wejścia. Pomieszczenia powinny być dostosowane do wieku i możliwości dzieci. Nie może zabraknąć miejsc na wypoczynek i roślinności.